12.08.2020 10:15 17 NW/Pomorskie.eu

Stabilizuje się sytuacja na pomorskim rynku pracy

tablica-scaled.jpg

Sytuacja na pomorskim rynku pracy okazuje się nie być tak zła, jak mogłoby się wydawać. W stosunku do czerwca, w lipcu przybyło 500 nowych ofert pracy, a stopa bezrobocia wyniosła 5,5 proc. Wstępne dane wskazują więc na pewną stabilizację sytuacji na lokalnym rynku pracy po lockdownie związanym z epidemią koronawirusa.

Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku przygotował szacunkowe dane na temat rynku pracy, z których wynika, że po raz kolejny bezrobocie na pomorzu wynosi 5,5 proc. Zachował się więc poziom z czerwca. Jest to też niższy wynik niż średnia krajowa, która wynosi 6,1 proc.

Źródło:Pomorskie.eu

Warto zwrócić jednak uwagę na to, że wynik 5,5 proc. nie jest tak dobrym, jak ten w ubiegłym roku, kiedy w regionie pomorskim odsetek bezrobotnych był rekordowo niski i wynosił 4,4 proc.

Z naszych prognoz wynika, że dopiero miesiące powakacyjne będą decydujące i pokażą to, w jakim stopniu pandemia koronawirusa wpłynie na lokalny rynek pracy. Jednak już teraz, na podstawie szacunkowych danych lipcowych, możemy przypuszczać, że rokowania dotyczące dwucyfrowego bezrobocia, stawiane na początku epidemii koronawirusa, mogą się nie sprawdzić. Widać to m.in. w lepszych nastrojach konsumentów, wzroście sprzedaży towarów i usług oraz w małym odsetku zwolnień grupowych planowanych przez pracodawców – mówi Katarzyna Żmudzińska, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.

Z najmniejszego bezrobocia cieszyć może się Sopot (2,3 proc.) oraz Gdynia i Gdańsk (3,1 proc.). Najwyższe zaś zanotowano w powiatach: nowodworskim (12,5 proc.), malborskim (11,4 proc.) i człuchowskim (10,8 proc.).

Źródło:Pomorskie.eu

Jak podaje pomorskie.eu, w lipcu tego roku trzech pomorskich pracodawców zgłosiło do powiatowych urzędów pracy plany zwolnień grupowych dla 102 osób. Jest to o 51 osób więcej niż miesiąc wcześniej, ale zdecydowanie mniej niż w kwietniu (693 osoby) czy w maju (308 osób). Łącznie, od momenty zamrożenia gospodarki w woj. pomorskim odnotowano 1154 takich zgłoszeń.

Źródło:Pomorskie.eu

Liczba ofert pracy wzrosła o 7 proc. W lipcu do dyspozycji bezrobotnych było 7314 ofert. Powoli rośnie także liczba oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcom, które do składają pracodawcy do powiatowych urzędów pracy. W poprzednim miesiącu tego typu dokumentów wpłynęło aż 13 816, a w czerwcu nieco mniej, bo ponad 11 tysięcy.

Źródło:Pomorskie.eu


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24