02.09.2020 09:40 25 WH

Po raz trzeci motocykliści oddadzą hołd pomordowanym w Piaśnicy

Fot. Mat. pras.

W niedzielę (6 września) spod Bramy Piaśnickiej w Wejherowie wyruszą kierowcy jednośladów, aby upamiętnić ofiary mordu w Lasach Piaśnickich. To trzecia edycja rajdu, którego celem jest rozwijanie wiedzy i świadomości o tej niemieckiej zbrodni dokonanej na mieszkańcach Pomorza.

Motocykliści wyruszą z Wejherowa spod Bramy Piaśnickiej o godz.14:00 6 września i udadzą się w kierunku kaplicy, w Piaśnickim Lesie. Rajd zakończy się mszą świętą w intencji ofiar oraz wystąpieniem gości.

Lasy Piaśnickie to Kaszubska Golgota. Od października 1939 do marca 1940 roku w tym miejscu niemieccy okupanci zamordowali ponad 14 tysięcy osób- księży, nauczycieli, lekarzy oraz dzieci. To największa nekropolia z czasów II wojny światowej na Pomorzu.

Motocykliści z całej Polski jadą do Piaśnicy, aby upamiętnić zamordowanych. W ubiegłorocznej edycji rajdu udział wzięło ponad 400 pojazdów. W tym roku impreza będzie wyglądała inaczej ze względu na pandemię koronawirusa.

Grupa do 150 osób będzie mogła spotkać się pod Bramą Piaśnicką. Zachowane będą wszystkie warunki sanitarne. Wszyscy będą mieli maseczki, ale również kaski. Uczestnicy wydarzenia będą w bezpiecznej odległości od siebie. Będziemy tego pilnować – powiedział organizator rajdu, Marcin Drewa.

Głównym celem obchodów jest rozwijanie wiedzy i świadomości wśród mieszkańców Pomorza o zbrodni dokonanej w Lesie Piaśnickim. Organizatorom zależy, aby pamięć o ofiarach przetrwała i była przekazywana kolejnym pokoleniom.

Zawsze mieszkańcy powiatu wejherowskiego reagują żywiołowo na rajd. Ludzie wychodzą na ulicę, machają do nas. Widzimy ciepłe podejście naszych mieszkańców. To nas bardzo cieszy i napędza do organizacji kolejnych edycji Motocyklowego Rajdu Piaśnickiego - dodaje pomysłodawca wydarzenia.

Fot. Mat. pras.

Organizatorem jest Kapituła Rajdu Piaśnickiego i Stowarzyszenie „Żyj Godnie”.

mat.pras.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24