19.09.2020 09:30 0 NW/Gdańsk.pl

Czytali dzieła Swietłany Aleksijewicz i Uładzimira Arłou, by pokazać solidarność z Białorusią

Źródło: Gdańsk.pl

Gdańsk solidaryzuje się z Białorusią, czego wyraz dał ponownie podczas czytania na forum książek noblistki Swietłany Aleksijewicz i laureata nagrody Europejski Poeta Wolności Uładzimira Arłou. Aktorzy przeczytali przed publicznością dzieła poświęcone Białorusi w ramach idei „Literatura na Forum”.

Na Białorusi trwają właśnie pokojowe protesty, po tym, jak Aleksander Łukaszenko - według opozycji - przegrał wybory i nie ustąpił z zajmowanego stanowiska. Obywatele Białorusi walczą o odzyskanie demokracji w kraju, jak i poza jego granicami. Dołącza do nich także wielu Polaków, którym nie jest obojętny los sąsiadów. W ramach wsparcia w Gdańsku powstała idea „Literatury na Forum” pod hasłem „Solidarni z Białorusią” – mieszkańcy Gdańska, ale i całego Trójmiasta i Pomorza sygnalizują w ten sposób, że „są razem” i popierają białoruski naród w dążeniu do przeprowadzenia demokratycznych wyborów.

W czwartek (17 września) odbyło się spotkanie, podczas którego aktorzy Teatru Wybrzeże i Teatru Miniatura czytali na głos dzieła Swietłany Aleksijewicz i Uładzimira Arłou. Wydarzenie to miało na celu pokazanie, że miasto solidaryzuje się z Białorusią i wspiera białorusinów w walce, którą obecnie toczą. Wydarzenie organizowane jest przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku wspólnie z Instytutem Kultury Miejskiej i Forum Gdańsk Gdańsk.

Źródło: Gdańsk.pl

Grzegorz Gzyla z Teatru Wybrzeże czytał zebranym wiersze Uładzimira Arłou z tomu „Prom przez kanał la Manche”. Natomiast fragmenty książek noblistki Swietłany Aleksijewicz odczytali aktorzy z Teatru Miniatura. Zofia Bartoś użyczyła swojego głosu fragmentom z „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” i „Ostatni świadkowie”, a Jacek Gierczak przeczytali wyimki z książki pt. „Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka” - podaje gdańsk.pl.

Źródło: Gdańsk.pl


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24