21.09.2020 15:30 0 NW/Muzeum Ziemi Puckiej

W 'Hallerówce' powstanie podziemne muzeum

Fot.Archiwum

„Hallerówka” mieszcząca się we Władysławowie zostanie powiększona o podziemny obiekt, w którym powstanie Muzeum gen. Józefa Hallera. Muzeum Ziemi Puckiej uzyskało dotację na pierwszy etap prac w wysokości ponad miliona złotych. Będzie to miejsce poświęcone głównie generałowi Hallerowi, ale pojawi się też sporo innych informacji.

W ramach programu Infrastruktura Kultury, Muzeum Ziemi Puckiej uzyskało dotację i podpisało umowę z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego na dofinansowanie pierwszego etapu budowy muzeum gen. Józefa Hallera we Władysławowie-Hallerowie.

Źródło: Muzeum Ziemi Puckiej/facebook

Źródło: Muzeum Ziemi Puckiej/facebook

Projekt zakłada budowę podziemnego obiektu, który połączony zostanie z istniejącymi już zabytkowymi budynkami „Hallerówki” i „Adiutantówki”. Powstać ma m.in. nowoczesna recepcja dostosowana dla osób niepełnosprawnych. Zrekonstruowany zostanie również przedwojenny kiosk z pamiątkami. Jak informuje Mirosław Kuklik dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej, prace mają rozpocząć się jeszcze jesienią tego roku, a zakończyć w maju przyszłego – tak, by nie kolidowały one z sezonem letnim.

Do tego czasu w stanie surowym ma powstać podziemna część budynku i recepcja naziemna. Te zostaną połączone z istniejącymi już budynkami, ale tym zajmiemy się już w drugim etapie. W kolejnych etapach powstaną również szczegółowe informacje, jakie chcielibyśmy, żeby znalazły się w muzeum. Chcemy między innymi przypomnieć historię Sokoła, organizacji, w której aktywnie brał udział generał Haller, a która przestała być później doceniana. Była to najbardziej masowa patriotyczna i młodzieżowa organizacja. Będzie to więc muzeum głównie poświęcone działalności generała Hallera, ale będziemy także sięgać do tych okołohallerowskich epizodów – wyjaśnił Mirosław Kuklik.

Ministerstwo zapewniło, że jeżeli pierwsza część prac zostanie ukończona, to przekaże ono środki na drugi etap, czyli dokończenie całej inwestycji. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to rozbudowa nie powinna potrwać dłużej niż trzy lata.

Źródło: Muzeum Ziemi Puckiej/facebook

„Hallerówka” mieści się w zabytkowym obiekcie przy ulicy Morskiej 6 we Władysławowie. Jest to drewniana willa, która wybudowana została w 1924 roku i należała do gen. Józefa Hallera i jego rodziny. Parcele pod budowę przekazał ppłk. Henryk Bagiński, który wcześniej zakupił ziemię od mieszkańca w Wielkiej Wsi Leona Torlińskiego. Na cześć generała tworzące się wokół willi letnisko nazwano Hallerowem. Haller spędzał w niej wakacje, a i równie często zapraszano na wypoczynek harcerzy oraz członków innych organizacji młodzieżowych. Po II wojnie światowej obiekt był w zarządzie miasta Władysławowa i pełnił funkcję lokalu komunalnego. W 1981 roku przekazano go Zarządowi Nadmorskiego Parku Krajobrazowego na siedzibę oraz działalność muzealną. Wtedy utworzono pierwszą izbę pamięci Hallera, a w 2000 roku otwarto w „Hallerówce” Centrum Pamięci gen. Józefa Hallera i Błękitnej Armii - czytamy na stronie Muzeum Ziemi Puckiej.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24