25.09.2020 08:30 16 NW/TTM

Wejherowski SOR zaopatrzony w szybkie testy na koronawirusa

Fot. TTM

Od 10 do 30 minut – tyle może teraz zająć wykrycie wirusa SARS CoV-2 u pacjentów w ostrej fazie zachorowania. Testy do szybkiej diagnostyki koronawirusa trafiły do Szpitala Specjalistycznego im. F. Ceynowy w Wejherowie.

Na Szpitalne Oddziały Ratunkowe w całej Polsce trafiło 500 tysięcy testów, które pozwolą na szybką diagnozę pacjentów. Testy antygenowe pozwalają wykryć obecność białka wirusa u chorych z wysoką liczbą cząsteczek patogenu w nabłonku dróg oddechowych, podaje Twoja Telewizja Morska.

Jest to takie samo badanie, jak badanie metodą PSR. Rozpuszczamy wymaz w probówce i nanosimy na płytkę, która trafia do specjalnego analizatora. Ten po maksymalnie trzydziestu minutach podaje wynik: pozytywny, negatywny bądź wymagający powtórzenia – mówił Jacek Pilarczyk, dyrektor ds. medycznych Szpitala Specjalistycznego im. F. Ceynowy w Wejherowie.

Metoda ta przyśpiesza podjęcie decyzji o odizolowaniu pacjenta, który trafia na Szpitalny Oddział Ratunkowy i znacząco wpływa na bezpieczeństwa innych chorych przebywających w szpitalu. Szybkie testy antygenowe wykonywane są w wejherowskiej placówce od zeszłego tygodnia.

Jacek Pilarczyk zapewnia o skuteczności tej metody:

Pacjenci, u których wyszedł wynik pozytywny, zostali również wcześniej przebadani metodą PSR, która jest obecnie złotym standardem dla wykrywania COVID-19. - wyjaśnił.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24