28.09.2020 08:20 6 WH

Idzie nowe: Luzińska biblioteka w remoncie

Mat. pras.

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Luzinie trwają prace remontowe. Oprócz renowacji i konserwacji budynku, w planach jest m. in. utworzenie wieży z punktem widokowym, schodów pamięci oraz czytelni pod gwiazdami.

Trwający aktualnie remont biblioteki to drugi etap modernizacji tego budynku. W ubiegłym roku ocieplono i wymieniono blachodachówki. Teraz przyszła pora na bardziej zaawansowane prace.

Wykonujemy w tej chwili konserwacje i renowacje całej infrastruktury zewnętrznej. Czekamy na zgodę na modernizację skarpy oraz na utworzenie czytelni pod gwiazdami i schodów pamięci. Ostatni etap to wieża z punktem widokowym – mówi Maria Krośnicka, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Luzinie.

Stopnie prowadzące do budynku, przekształcą się w Schody Pamięci Pokoleń. Na nich zostaną umieszczone nazwiska postaci, które miały znaczący wpływ na rozwój Luzina.

Mat. pras.

Mat. pras.

Na wzgórzu powstanie kino plenerowe, które będzie dostępne w okresie letnim. Będzie również czytelnia pod gwiazdami. Jak podkreślają pracownicy biblioteki, będzie to idealne miejsce na zrelaksowanie się z ulubioną lekturą. Ostatni etap prac to odtworzenie kopuły i utworzenie punktu widokowego na wieży byłego kościoła.

Nowa biblioteka będzie atrakcyjna dla naszych mieszkańców i turystów. Przede wszystkim chodzi o osoby, które z niej korzystają – mówi Jarosław Wejer, wójt gminy Luzino.

Pandemia koronawirusa spowodowała pewne opóźnienia – co może powodować problemy dotyczące pozyskanego dwumilionowego dofinansowania, z którego należy rozliczyć się do końca roku.

– Na decyzję konserwatora zabytków czekaliśmy ok. 9 miesięcy, co na pewno wydłuża okres inwestycyjny. Czas budowy został przesunięty na październik, listopad i grudzień. Nie było to zależne ode mnie, gminy i biblioteki. To zależne od sposobu załatwiania spraw podczas pandemii, czyli wydłużenie wszystkich terminów – zwraca uwagę Jarosław Wejer.

Mat. pras.

Część prac konserwatorskich zakończy się 10 października. Władze gminy mają nadzieje, że realizacja projektu przebiegnie zgodnie z planem.

Mamy pomysł, aby w przyszłości w pobliżu biblioteki zbudować Centrum Integracji Społecznej. Będą to sale do spotkań stowarzyszeń i grup - zapowiada wójt gminy.

Gminna biblioteka publiczna to wyjątkowe miejsce na mapie Luzina. Na początku budynek funkcjonował jako kościół ewangelicki, który powstał w XIX wieku. W latach siedemdziesiątych rozpoczęto tworzyć tam czytelnię.

Remont biblioteki realizowany jest w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa- „Infrastruktura Bibliotek 2016-2020”. Instytucja pozyskała dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości ok. 2 mln złotych oraz gminy Luzino- 550 tyś. złotych. Prace budowlane miały zakończyć się w grudniu 2020 roku.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24