01.10.2020 11:35 0 raz

Zatrzymano Niemca w śledztwie dotyczącym grupy terrorystycznej

źródło: gov.pl

Agenci ABW zatrzymali Jurgena K., obywatela Niemiec, w związku z działalnością zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze terrorystycznym. Posiadał materiały wybuchowe – mógł doprowadzić do śmierci wielu osób.

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dokonali zatrzymania obywatela Niemiec Jurgena K. w sprawie działalności grupy przestępczej o charakterze terrorystycznym. Zatrzymany usłyszał zarzuty i na wniosek prokuratora został tymczasowo aresztowany. Akcję przeprowadzono na polecenie prokuratora Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku.

W wyniku podjętych czynności, w miejscu pracy zatrzymanego ujawniono m.in dwie kostki trotylu o łącznej wadze ponad 1,2 kilograma oraz zapalnik ćwiczebny elektryczny, a także łuski ze spłonkami oraz uniwersalny granat łzawiący. W przeszukaniach uczestniczył biegły z zakresu broni, materiałów wybuchowych i amunicji, który wskazał, że zabezpieczone materiały stanowią substancję wybuchową- trotyl, na którego posiadanie wymagane jest zezwolenie. Trotyl został zabezpieczony przez patrol saperski – czytamy w komunikacie Działu Prasowego Prokuratury Krajowej.

Natomiast w czasie przeszukania miejsca zamieszkania Niemca znaleziono amunicję strzelecką, na posiadanie której również wymagane jest zezwolenie.

Prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku przedstawił zatrzymanemu zarzuty posiadania bez wymaganego zezwolenia substancji wybuchowej w postaci trotylu, w ilości ponad 1,2 kilograma, która mogła sprowadzić niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób. Kolejny zarzut dotyczy posiadania bez wymaganego zezwolenia amunicji strzeleckiej – podają śledczy.

Jurgenowi K. grozi 8 lat więzienia. Sąd zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie na 90 dni. Śledztwo ma charakter rozwojowy, a prokuratorzy nie wykluczają dalszych zarzutów i zatrzymań w tej sprawie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24