15.10.2020 12:20 0 NW/pomorskie.eu

Wirtualna promocja 'Historii Kaszubów' [FILM]

Źródło:pomorskie.eu

Udało się wznowić tom I „Historii Kaszubów w dziejach Pomorza” i wydać kolejne części. Promocja publikacji została jednak odwołana. Plany organizatorom spotkania pokrzyżowała epidemia koronawirusa.

Promocja „Historii Kaszubów w dziejach Pomorza” miała odbyć się w siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku. Po pięciu intensywnych latach pracy udało się wznowić tom I książki i po raz pierwszy wydać kolejne jej części. Wydarzenie jednak nie odbyło się ze względu na obecne obostrzenia wynikające z pandemii koronawirusa.

Spotkanie natomiast przeniosło się do sieci. Każdy, kto chciał uczestniczyć w tym wydarzeniu, może obejrzeć i posłuchać dwóch rozmów ze współautorami tomów III-V „Historii Kaszubów w dziejach Pomorza”.

Rozmowa z prof. Cezarym Obracht-Prondzyńskim

Rozmowa z prof. Józefem Borzyszkowskim

W latach 2014-2019 Instytut Kaszubski w ramach grantu z Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki realizował projekt opracowania syntezy dziejów Kaszubów. W nawiązaniu do koncepcji prof. Gerarda Labudy, autora „Historii Kaszubów w dziejach Pomorza. Tom I. Czasy średniowieczne” (2006), przygotowane zostały trzy kolejne tomy w czterech woluminach – czytamy na pomorskie.eu.

Tom III. W Królestwie Pruskim i Cesarstwie Niemieckim (1815-1920) autorstwa prof. Józefa Borzyszkowskiego

– Część 1. Kaszubi i Pomorze na drodze do kapitalizmu i społeczeństwa obywatelskiego (1815-1870)

– Część 2. W Cesarstwie Niemieckim oraz za Wielką Wodą na emigracji

Tom IV. Kaszubi w II RP i w latach II wojny światowej (1920-1945) autorstwa prof. Józefa Borzyszkowskiego

Tom V. Dzieje najnowsze (po 1945) autorstwa prof. Cezarego Obracht-Prondzyńskiego

Opowieści o losie Kaszubów dopełniają ilustracje w postaci fotografii, reprodukcji dokumentów i materiałów prasowych. Publikacja zawiera także obszerną bibliografię, indeksy osobowe, nazwy geograficzne i streszczenia w językach angielskim, niemieckim i – oczywiście – kaszubskim.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24