15.10.2020 18:10 38 NW

Kaszuby Północne w czerwonej strefie - nowe obostrzenia

Fot. Ministerstwo Zdrowia

Bardzo szybko rośnie dziennie liczba zakażonych koronawirusem. W czwartek padł kolejny rekord, kiedy Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 8099 nowych przypadkach. W życie zostają wprowadzone więc kolejne obostrzenia, a m.in. powiat wejherowski „trafił” do strefy czerwonej.

Już prawie pół Polski znajduje się w tzw. czerwonej strefie. W sobotę (17 października) dołączy do niej m.in. powiat wejherowski. Na liście tej znajduje się także powiat pucki, Sopot, Gdańsk i Gdynia.

Co strefa czerwona oznacza w praktyce?

Przede wszystkim rząd podjął decyzję, że wszystkie szkoły wyższe i średnie przechodzą w tryb nauki zdalnej (z wyłączeniem zajęć praktycznych).

Głównym elementem naszej dyskusji przy obostrzeniach były szkoły. One same w sobie nie generują dużych ognisk zachorowań, ale dzieci te zachorowania przenoszą na osoby starsze – wyjaśnia minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Wprowadzone zostaje ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych – do 5 osób na jedną kasę. Od 19 października zakazuje się także organizacji imprez okolicznościowych, w tym także wesel. Zgromadzenia nie mogą być większe niż 10 osób. Zawieszona zostaje również działalność basenów, siłowni itp.

Fot. Ministerstwo Zdrowia

Niezmiennie obowiązują także godziny dla seniorów. Osoby powyżej 60. roku życia mogą zrobić bezpiecznie zakupy w godz. od 10:00 do 12:00. W tym czasie do sklepów nie mogą wchodzić osoby młodsze. Premier apeluje jednocześnie do seniorów, by to szczególnie oni zadbali o swoje zdrowie i bezpieczeństwo i w miarę możliwości zostawali w domu.

Sytuacja, w której Polska się znajduje różni się od sytuacji, z którą mieliśmy do czynienia w marcu i kwietniu. Już nie mamy do czynienia z ogniskami koronawirusa. Wirus jest wszędzie i możemy mówić o transmisji poziomej. To, jak skala pandemii będzie wyglądała za 2-3 tygodnie, będzie zależało od naszego rygoru – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji.

Fot. Ministerstwo Zdrowia

W czwartek ministerstwo na swoich mediach społecznościowych poinformowało o 8099 nowych potwierdzonych zakażeniach koronawirusem. Zmarło 91 osób, z czego 84 miały choroby współistniejące. W województwie pomorskim potwierdzono 458 przypadków, a w samym powiecie wejherowskim zachorowało 26 osób, a dwie zmarły. W ciągu doby wykonano ponad 64,5 tysiąca testów.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24