21.10.2020 12:00 5 NW/pomorskie.eu

Pomorskie samorządy zapewnią dodatkowe łóżka i pieniądze na walkę z COVID-19

Źródło:pixabay.com

Przedstawiciele władz Trójmiasta wraz z marszałkiem województwa pomorskiego zadeklarowali zwiększenie liczby łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem o 79, w tym 25 z respiratorami. Prezydenci Gdyni, Gdańska i Sopotu przekażą także 1,6 miliona złotych na pomoc szpitalom.

W piśmie skierowanym do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha prezydenci Trójmiasta wraz marszałkiem województwa pomorskiego Mieczysławem Strukiem zadeklarowali, że powiększą bazę łóżek dla osób zakażonych COVID-19. Mają przekazać także ponad 1,5 miliona złotych na rzecz szpitali, przeznaczyć miejsca na izolatoria i oddelegować pracowników do pomocy powiatowym stacjom sanitarno-epidemiologicznym.

Od samego początku epidemii pomorskie samorządy, mimo braku wystarczających kompetencji i wynikających z polityki rządu ograniczeń budżetowych, efektywnie wspierają władze centralne w walce z epidemią, aby skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców regionu – czytamy w piśmie przekazanym wojewodzie pomorskiemu 20 października 2020 roku.

W związku z pogarszającą się z dnia na dzień sytuacją, samorządowcy podjęli zdecydowane kroki, by wesprzeć szpitale. Tym samym liczba łóżek w podległych szpitalach ma zwiększyć się o 79, w tym 25 z respiratorami. Dodatkowe miejsca mają znaleźć się m.in. W Szpitalu św. Wojciecha (15 łóżek), Pomorskim Centrum Reumatologicznym im. Dr Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie (30) czy w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku (24).

Samorządowcy deklarują także gotowość przekazania obiektów Międzynarodowych Targów Gdańskich SA, gdyby zaistniała potrzeba utworzenia szpitala tymczasowego.

Nie czekając na kolejne decyzje rządu, razem z prezydentami Trójmiasta, skierowaliśmy właśnie do Wojewody Pomorskiego...

Opublikowany przez Mieczysław Struk Wtorek, 20 października 2020

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, prezydent Gdańska Aleklandra Dulkiewicz i prezydent Sopotu Jacek Karnowski zadeklarowali także, że przekażą szpitalom znajdującym się w tych miastach 1,6 miliona złotych. Gdańsk przeznaczy na pomoc w walce z koronawirusem milion złotych, Gdynia 500 tysięcy, a Sopot 100 tysięcy.

Placówki otrzymają także wsparcie organizacyjne. W jego ramach będzie możliwość utworzenia na terenie Trójmiasta izolatorów dla osób chorych oraz zarażonych policjantów, a także oddelegowania pracowników do pomocy w sanepidach. Oznacza to zarówno wskazanie pracowników, jak i pokrycie ich wynagrodzeń – czytamy na pomorskie.eu.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24