26.10.2020 18:40 1 NW/gdynia.pl

Apel w sprawie zasiłków dla kobiet wspierają kolejni samorządowcy

Źródło:pixabay.com

Apel wiceprezydent Gdyni Katarzyny Gruszeckiej-Spychały i zastępcy prezydenta Wejherowa Beaty Rutkiewicz nie pozostał bez odpowiedzi. W walkę o poprawę sytuacji młodych matek i kobiet w ciąży, które w wyniku błędu legislacyjnego, który wkradł się do tarczy antykryzysowej otrzymują niższe zasiłki. Kobiety wsparli już m.in. prezydenci Sopotu, Gdyni i Wejherowa.

Wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała i wiceprezydent Wejherowa Beata Rutkiewicz wystosowały do parlamentarzystów apel w sprawie kobiet. Chodzi o młode matki i kobiety w ciąży, które otrzymują teraz znacznie niższe zasiłki, niż mogłyby się tego spodziewać. Więcej o tej sprawie pisaliśmy w naszym artykule.

Do posłów i senatorów z województwa pomorskiego trafiły kolejne pisma, które apelują o podjęcie działań i zmiany zasad, które obecnie w sposób krzywdzący uderzają w młode matki. Specjalny list wystosowali m.in. członkowie rady Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, czytamy na stronie gdyńskiego urzędu miasta.

Pod apelem podpisali się Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek czy Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa. Obok sytuacji kobiet nie przeszli także: Jarosław Białk, starosta powiatu puckiego, Bogdan Łapa, starosta powiatu kartuskiego czy Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa. Pod listem podpisała się także Gabriela Lisius, starosta powiatu wejherowskiego.

Obecnie sytuacja kobiet na skutek m.in. COVID-19 pogarsza się każdego dnia. Dodatkowe obowiązki, brak równości w obszarze wynagrodzeń, praca opiekuńcza, czy podejmowanie decyzji w sprawach dotyczących kobiet bez ich udziału – to codzienność, z którą muszą zmagać się kobiety. Nie można zaakceptować nowych obciążeń, niesprawiedliwych rozwiązań i błędów – czytamy w liście pomorskich organizacji gospodarczych.

Inicjatywę wsparły także, jak czytamy na gdynia.pl, organizacje gospodarcze działające na Pomorzu. Pod listem podpisali się m.in. Pracodawcy Pomorza, Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza, Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Gdański Klub Biznesu czy Kaszubski Związek Pracodawców.

W obliczu sytuacji, z którą mierzą się młode mamy i kobiety spodziewające się dziecka, niezwykle ważne jest, byśmy mówili wspólnym głosem. Błędy legislacyjne popełnione przez ustawodawcę muszą zostać natychmiast naprawione. Dziękuję pomorskim organizacjom gospodarczym, posłom i senatorom za wsparcie apelu. Liczę, że nasz głos nie przejdzie niezauważony i parlamentarzyści w trybie pilnym wprowadzą odpowiednie poprawki, tak, by młode kobiety i ich rodziny nie musiały martwić się o swój domowy budżet – komentuje Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24