19.11.2020 15:45 1 NW

W Pucku odsłonięto kolejny mural

Źródło: UM w Pucku

Puck świętuje w tym roku swoje 672 urodziny. Tym razem ze względu na pandemię obchody miały zupełnie inny wymiar i odbywały się w okrojonym składzie. Rok ten mimo wszystko jest dla pucczan wyjątkowy, ponieważ to 100 lat temu doszło do zaślubin Polski z morzem i to 100 lat temu powstała w Pucku Baza Lotnictwa Morskiego.

Weszliśmy w ten rok zaślubinowy pięknymi wydarzeniami, a w marcu sytuacja zaczęła się psuć. Nie chcieliśmy tak zakończyć tego roku. Udało się przenieść wydarzenia na listopad. A, że wtedy obchodzi się święto odzyskania niepodległości to zdecydowaliśmy, że 100-lecie Polskiego lotnictwa morskiego przeniesiemy na listopad - mówi Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka.

Mural, który zdobi teraz jedną ze ścian budynku przy ulicy 10 Lutego został odsłonięty 16 listopada o godzinie 13:48. Godzina ta nie jest przypadkowa, ponieważ to w tym roku Puck odzyskał prawa miejskie.

Źródło: UM w Pucku

Źródło: UM w Pucku

Wielkoformatowa grafika powstała na podstawie oryginalnego działa, którego autorem jest Jarosław Wróbel. Mural Przedstawia wodnosamolot Schreck, a w tle widać kościół św. Piotra i Pawła w Pucku. Dzięki jego lokalizacji podziwiać może go każdy, kto wjeżdżać będzie do miasta.

W założeniu mural miał być gotowy na 15 lipca, ponieważ to wtedy Puck miał hucznie obchodzić 100-lecie powstania Lotnictwa Morskiego. Plany musiały jednak ulec zmianie.

Poślizg spowodował, że tworzy się dosyć interesująca klamra, która coś łączy. Właściwie ten rok zaślubinowy rozpoczyna się i kończy na muralu. A ma on przypominać o konkretnym skutku aktu, który odbył się w Pucku w 1920 roku. Tu zaczęło się polskie lotnictwo, tu była baza morskiego dywizjonu morskiego, lotnisko czy koszary. To tu stacjonowały hydroplany czy wodnosamoloty – komentuje burmistrz Pucka.

Źródło: UM w Pucku

Mural wykonany został w bardzo krótkim czasie – artystom wystarczyło bowiem tylko sześć dni.

Otwarcie muralu przy porcie rybackim tego roku rozpoczynało oficjalne obchody 100-lecia zaślubin polski z morzem. Tamten i ten mural powstały dzięki pomysłowi i zaangażowaniu ludzi zrzeszonych w Stowarzyszeniu Na Rzecz Rozwoju Dzieci i Młodzieży Subsidium, które działa od 2012 roku. Jego członkami są nauczyciele i rodzice uczniów Szkoły Podstawowej im. Mariusza Zaruskiego. Celem jest pozyskiwanie funduszy na rzecz dzieci, organizacje dodatkowych zajęć, warsztatów, ciekawych spotkań. Stowarzyszenie włącza się w organizację różnych wydarzeń promujących Puck, i dba o tradycje i rozwój młodego pokolenia – mówi Hanna Pruchniewska.

Źródło: UM w Pucku

Uroczyste odsłonięcie muralu odbyło się z udziałem niewielkiej liczby osób. Było zaś transmitowane na żywo. W ramach świętowania odbyła się także konferencja poświęcona 100-leciu powstania polskiego lotnictwa morskiego. Więcej na ten temat dowiedzieć można się w materiale Twojej Telewizji Morskiej.

Na koniec wydarzenia kwiaty pod pomnikiem poległych lotników złożyli przedstawiciele Pucka: burmistrz Hanna Pruchniewska, przewodniczący Rady Miasta Puck Piotr Kozakiewicz i radna Izabela Grzejdziak.

Źródło: UM w Pucku

Źródło: UM w Pucku


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...