23.11.2020 10:17 0 art. spons. Artykuł sponsorowany

Co powinna mieć prawdziwa rezydencja?

art, spons.

Dawniej rezydencje były budynkami lub nawet zespołami budynków będących siedzibami dostojników państwowych (lub kościelnych). Również najzamożniejsza część społeczeństwa, jaką była szlachta i magnateria zamieszkiwała w takich domostwach. Często rezydencje służyły jedynie jako letnie lub zimowe wille, lecz czasami również zamieszkiwano je całorocznie. Rezydencje będące pojedynczymi budowlami miały zazwyczaj charakter pałacowy, natomiast te stawiane w kompleksach stylizowano raczej na obszerne dwory. Oba rodzaje otaczały piękne ogrody lub nawet parki.

Obecnie również jedynie bardzo zamożne osoby stać na to, aby zdecydować się na budowę okazałej willi, jaką jest rezydencja. Jednak i na to znaleziono rozwiązanie. Coraz popularniejsza staje się budowa domów rezydencjonalnych, a czasem nawet małych domów zaprojektowanych w takim stylu. Są to często obiekty stylizowane na tradycyjną architekturę, która znacząco nawiązuje do polskiego dworu. Niektórzy jednak decydują się na budowę domu na wzór rezydencji amerykańskich lub francuskich. Również miłośnicy nowoczesności mogą znaleźć coś dla siebie. To o czym zdecydowanie warto pamiętać, to odpowiedni układ i sposób rozmieszczenia poszczególnych pomieszczeń. Ważne jest również to, że domy tego typu stawia się na dużych i bardzo okazałych działkach powyżej 2000 metrów kwadratowych. Zakładane na nich są również ogrody, które stylem nawiązują do charakteru rezydencji.

Co powinna mieć prawdziwa rezydencja?

W dawnych czasach jednym z najważniejszych pomieszczeń rezydencji była duża sień, w której to głównie skupiało się dworskie życie. Pełniła ona funkcje jadalni i salonu dla gości. Kuchnia oraz przestrzeń z pomieszczeniami gospodarczymi wraz z pokojami dla służby stanowiły osobną część, natomiast część sypialniana znajdowała się na piętrze. Tam też często mieściła się część dla gości, do której prowadziły ogromne schody ozdobione bardzo dekoracyjnie.

Projekt rezydencji często łączył budowle z ogrodami oraz podwórzem. Dzisiaj wymagania względem projektu rezydencji uległy dużej zmianie, ponieważ najważniejszymi pomieszczeniami w domu są kuchnia, salon oraz jadalnia, a je najczęściej projektujemy jako otwarte pomieszczenia, w których skupia się życie rodzinne. Nowoczesne projekty rezydencji MGProjekt są zarazem funkcjonalne i reprezentacyjne.

Co ważne, zazwyczaj rezydencje są o wiele wyższe niż standardowo budowane domy, kondygnacja przyziemna osiąga w nich wysokość średnio od 3 do nawet 4 metrów. Ponieważ im wyższe pomieszczenie, tym bardziej jego styl oddaje charakter dawnych rezydencji. Warto mieć na uwadze fakt, że wiąże się to nie tylko z wyższymi kosztami budowy takiego domu, lecz często podnosi także komfort użytkowania takich pomieszczeń.

W okolicach przestrzeni salonowo-jadalnianej często umieszcza się ogrody zimowe oraz werandy. Czasami również częściowo zadaszone tarasy, które za zadanie mają łączyć dom z ogrodem. Strefa gospodarcza zazwyczaj zostaje umieszczona z boku domu lub nawet w piwnicy. Rzadko umieszcza się ją w osobnym budynku. Część sypialniana standardowo zostaje zaprojektowana na wysokim poddaszu, piętrze, rzadziej na parterze.

Nieopodal sypialni powinny mieścić się łazienki wraz z garderobami oraz balkonami. Łazienka ogólna swoje miejsce powinna znaleźć w obszernym hollu wraz z wydzieloną toaletą. Tam również powinny zostać umieszczone pralnie oraz wszelkie schowki i pomieszczenia gospodarcze przeznaczone do chowania rzeczy domowników.

Projekt kuchni musi zakładać, że jest ona duża i dobrze oświetlona naturalnym światłem słonecznym oraz w jej pobliżu powinna znajdować się pojemna spiżarnia. Cała dzienna przestrzeń powinna pełnić funkcję centra domu, być rozległa i otwarta, aby stworzyć wrażenie nieograniczonej przestrzeni. W domach o większej powierzchni swoje miejsce znajdują również gabinety domowników, a także biblioteczki. Ważnym miejscem jest również osobna sypialnia dla gości z odrębną łazienką.

Następnym bardzo ważnym pomieszczeniem w rezydencji jest garaż, bez którego obecnie ciężko wyobrazić sobie budowę domu. Często przy budowie rezydencji decydujemy się na budowę garażu w odrębnym budynku z dodatkowym pomieszczeniem gospodarczym lub wiatą. Musi on jednak mieć łatwy dostęp do reszty pomieszczeń. Jego powierzchnia powinna być duża, ponieważ zazwyczaj ma za zadanie pomieścić kilka samochodów. Odpowiednia powierzchnia dla komfortowego użytkowania garażu to około 60 metrów kwadratowych przy założeniu, że korzystamy z dwóch aut.

Należy pamiętać, że decydując się na rezydencję, musimy liczyć się z dużymi kosztami nie tylko budowy, ale również eksploatacji. Sama budowa natomiast będzie praco- i czasochłonna, ponieważ styl ten wymaga bardzo wysokiej dbałości o szczegóły. Istotnym elementem jest również dobór materiałów, z których wykonana będzie rezydencja. Nie mogą być one przypadkowe, a wręcz powinny być kosztowne i o najlepszej możliwej jakości. Dbałość wykonania również decyduje o tym, czy dom ma charakter rezydencji. Należy pamiętać także o zapewnieniu odpowiedniej opieki naszemu ogrodowi. Jego odpowiedni wygląd także decyduje o tym, czy nasz dom jest postrzegany jako luksusowa i kosztowna rezydencja.


Czytaj również: