24.11.2020 16:25 6 WH

Nowa choroba PIMS-TS stwierdzona u dzieci w szpitalu w Wejherowie

Fot. archiwum

6-letni Kazik, 7-letnia Zosia i 13-letni Kacper trafili tydzień temu do wejherowskiego szpitala z podejrzeniem zakażenia przewodu pokarmowego. Badanie krwi wykazało, że dzieci bezobjawowo przeszły koronawirusa, a występujące symptomy to nowa i rzadka choroba PIMS-TS, która jest powikłaniem po COVID-19.

W weekend (14 – 15 listopada) na Oddziale Pediatrii szpitala w Wejherowie pojawiło się troje dzieci, które miały biegunkę oraz inne nietypowe objawy. Na początku uznano, że to zakażenie bakteryjne przewodu pokarmowego.

Szeptał do taty na ucho: tato, ja nie chcę umierać. Sam widział po sobie, że jest bardzo rozchorowany. Chciałabym uczulić rodziców, żeby nie bagatelizowali żadnych dziwnych symptomów. Myślałam, że choroba jest związana z proszkiem do prania, który ostatnio zmieniłam. Myślałam, że to jest reakcja alergiczna na substancje zapachowe – mówi mama 6-letniego Kazika, Magdalena Maszota.

Stan zdrowia dzieci bardzo szybko się pogarszał. Lekarze wykonali badania poziomu przeciwciał na SARS-CoV-2. Okazało się, że mali pacjenci przeszli bezobjawowo COVID-19 oraz cierpią na nową i rzadką chorobę PIMS-TS, która pojawia się u dzieci.

Dzieci gorączkowały i miały objawy zakażenia przewodu pokarmowego. Niestety, w tej chorobie może być taka sytuacja, że w kolejnych stadiach może dojść do uszkodzenia czynności nerek czy wątroby. W skrajnych przypadkach nawet do śmierci – wyjaśnia Adam Hermann, ordynator Oddziału Pediatrii w wejherowskim szpitalu.

Po trafieniu do szpitala, w ciągu jednego, dwóch dni przestały gorączkować. Zmienił się ich wygląd – zeszła opuchlizna na twarzy i obrzęk. Dzieci poczuły się lepiej i objawy ustąpiły. A parametry krwi wrócił do normy. We wtorek podano leki, a w czwartek dzieci wróciły do domu – dodaje Adam Hermann.

Dzieci rzadko chorują na COVID-19, a przebieg ich choroby jest łagodniejszy lub często bezobjawowy. Po raz pierwszy PIMS-TS w Polsce odnotowano w lipcu w Warszawie u 14-latka. Jak na razie pojawiły się cztery przypadki w województwie pomorskim.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24