19.01.2021 10:30 16 WH/pomorskie.eu

Wstrzymano szczepienia przeciwko COVID-19 w grupie zero

Fot. archiwum

Wstrzymany został transport 330 tys. dawek szczepionek przeciw COVID-19 do szpitali węzłowych z zapasów zgromadzonych w Agencji Rezerw Materiałowych. Powodem takiej sytuacji jest zmniejszenie dostaw od producenta firmy Pfeizer. Od 18 stycznia mieli zostać zaszczepieni kolejni pacjenci z grupy 0, ale termin ten zostanie przesunięty.

Według zapowiedzi rządu, szczepienia w Domach Pomocy Społecznej mają przebiegać bez zakłóceń. Podczas poniedziałkowej (18 stycznia) konferencji prasowej, minister Michał Dworczyk poinformował o zmianie harmonogramu dostaw szczepionek. Do kraju trafiło 176 tys. dawek z zaplanowanych 360 tys.

W tym tygodniu ma zostać zaszczepionych ok. 120 – 140 tys. osób. W następnym tygodniu zostanie dostarczonych 296 tys. dawek, a w kolejnych dwóch tygodniach – dostawy po 320 tys.

Minister zakomunikował, że trzeba wydłużyć szczepienia grupy zero, co jest związane z ograniczeniami w dostawach od Pfizera. Plan zakłada, aby szczepienia tej grupy zakończyły się w lutym, ale wszystko jest uzależnione od innych czynników. Natomiast szczepienia seniorów mają rozpocząć się 25 stycznia. Trwają też szczepienia pensjonariuszy DPS-ow, ZOL-i oraz hospicjów. Zaszczepionych ma być ok. 70 tys. podopiecznych tych placówek.

Informacja o ograniczeniu dostaw szczepionki Comirnaty pojawiła się 15 stycznia. Była spowodowana tym, że Pfeizer i BioNTech chcą zwiększyć produkcję z 1,3 mld do 2 mld dawek, a proces produkcji preparatu wymaga pewnych modyfikacji – czytamy na portalu pomorskie.eu.

Do 18 stycznia zaszczepiono ponad 469 tys. Polaków. Więcej informacji na ten temat znajdują się tutaj.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24