20.01.2021 17:35 31 WH/TTM

Wejherowski KOD protestował w obronie sędziego

Fot. Marek Trybański/ TTM

W środę (20 stycznia) sędzia Igor Tuleya miał stawić się na przesłuchanie w Prokuraturze Krajowej. Z tego powodu, w Wejherowie zorganizowano protest w obronie sędziego przed budynkiem Sądu Rejonowego. Protestujący domagali się m.in. niezawisłości sędziów oraz trójpodziału władzy.

Sędzia Tuleya został wezwany w charakterze podejrzanego w sprawie ujawnienia materiałów ze śledztwa bez zgody prokuratury. Ma to związek z orzeczeniem ws. głosowania w Sali Kolumnowej w 2017 roku, podczas którego sędzia zarzucał nieprawidłowości w przedwczesnym umorzeniu śledztwa przez prokuraturę.

W samo południe w środę (20 stycznia) działacze KOD-u protestowali w obronie sędziego oraz demokracji.

Naszą obecnością chcemy wzmocnić jego determinację, że nie można zgłaszać się do takiej instytucji, która sama łamie prawo. Jesteśmy tutaj i bronimy trójpodziału władzy, bo to świętość jak konstytucja dla obywatela – zwraca uwagę Longin Skrzypiński z zarządu regionu pomorskiego KOD-u oraz asystent społeczny posłanki Henryki Krzywonos.

Protestujący domagają się niezawisłości sędziów oraz sądów i przestrzegania prawa przez obecny rząd m.in. trójpodziału władzy.

Ci ludzie, którzy przychodzą tutaj od ponad 3 lat, mają mocno zakorzenione wartości wolnego demokratycznego państwa. Są to ludzie starsi i młodsi. Po okresie strajku kobiet, do naszej grupy doszło dużo osób. Zaczęli dostrzegać obecną sytuację w kraju i bardziej się w to angażują – zwraca uwagę Longin Skrzypiński.

Fot. Marek Trybański/ TTM Fot. Marek Trybański/ TTM Fot. Marek Trybański/ TTM Fot. Marek Trybański/ TTM Fot. Marek Trybański/ TTM Fot. Marek Trybański/ TTM

Każdy ma prawo do swoich poglądów, przekonań i religii. Zgadzamy się z tym i z każdym wejdziemy w dialog. To jest dobre miejsce do rozmów – dodaje asystent społeczny posłanki Henryki Krzywonos.

Protest spotkał się z mieszanymi reakcjami przechodniów. Doszło do wymiany zdań z uczestnikami manifestacji.

Sens jest chodzić na wybory i wybierać, a nie tak jak oni uważają, że łamie się prawo. Oni sami to prawo łamią w sprawie epidemii – mówi Benedykt, mieszkaniec Wejherowa.

Longin Skrzypiński odniósł się do sytuacji związanej z koronawirusem i obowiązujących obostrzeń.

Informujemy protestujących, aby uważali na siebie, zachowywali dystans społeczny, myli ręce i nosili maseczki. Aby jeden drugiego nie zarażał. Społeczeństwo widzi, co robi obecna władza, która potrafi spotykać się w miejscach kultu, gdzie kilkadziesiąt osób przebywa bez zachowania tego dystansu społecznego – komentuje Skrzypiński.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24