23.01.2021 19:00 12 NW

Szczepienia grupy 70 plus: Problemy z rejestracją

Źródło:KancelariaPremiera/twitter

W piątek (22 stycznia) ruszył kolejny etap rejestracji na szczepienia osób 70+. Od godziny szóstej rano rozdzwaniały się telefony, a przed puntami szczepień ustawiały się kolejki pacjentów. Minister Michał Dworczyk podczas konferencji poinformował, że w pierwsze trzy godziny zapisało się na szczepienia ponad 150 tysięcy osób.

Osobiście, telefonicznie albo przez internet – możliwości zapisów na szczepienia przeciwko COVID-19 jest kilka. Okazało się jednak, że system nieco zawiódł. Od piątku (22 stycznia) problemy z rejestracją mają osoby 70+. Telefony pękają w szwach, a co za tym idzie… ciężko jest się dodzwonić. Seniorzy, którzy zdecydowali się natomiast na zapisy stacjonarnie – w wielu przypadkach muszą „wystać swoje” w kolejce.

Wolne miejsca bardzo szybko zaczęły się kurczyć. Pojawiła się bowiem pewna luka, która pozwoliła niektórym dokonać rejestracji już od północy. Michał Dworczyk podczas konferencji tłumaczył, że zaistniała sytuacja wynika z faktu, że wprowadzenie do systemu 2,7 miliona numerów pesel (bo tyle wynosi grupa seniorów 70+) długo trwa.

Infolinia notowała ponad 300 tysięcy prób połączeń na minutę – to kolejny powód, przez który zapisy na szczepienia są tak uciążliwe. W związku z trudnościami rząd wprowadził udogodnienia – każdy, kto usłyszy w słuchawce, że w jego miejscowości nie ma już wolnych terminów, może zostawić swój pesel i numer telefonu- gdy tylko pojawi się termin, do tej osoby zadzwoni konsultant. Można także wypełnić formularz dostępny na stronie gov.pl/szczepimysie.

Kolejnym ułatwieniem jest wysłanie SMS na numer 664 908 556 o treści: SZCZEPIMY SIĘ. Po wysłaniu wiadomości otrzymamy prośbę o podanie danych, które trafią do systemu. Wówczas także skontaktuje się z nami konsultant, gdy tylko pojawią się wolne terminy.

Możemy zagwarantować, że każdy senior w Polsce, który będzie chciał, zostanie zaszczepiony. Apelujemy, by seniorzy nie szli do przychodni i POZ, żeby nie narażać się na zakażenie. Prosimy o korzystanie z infolinii i formularzy online - mówił minister podczas konferencji.

Jak podaje minister Marek Zagórski, na infolinii pracuje już dwa tysiące osób. Napór dzwoniących był tak duży, że spowodowało to trudności z dodzwonieniem się. W sobotę 23 stycznia około godziny 11:00 Narodowy Fundusz Zdrowia na twitterze poinformował, że wykonano dotychczas 684 277 tysięcy szczepień.

21 stycznia laboratorium genXone poinformowało na twitterze, że zidentyfikowali brytyjski szczep koronawirusa B.1.1.7 u chorego z województwa Małopolskiego.

— W laboratorium Badań i Rozwoju w jednej z próbek przekazanych do analizy sekwencjonowania wykryto brytyjską odmianę koronawirusa* - czytamy.

Patogen ten jest uważany za bardziej zakaźny. Na pytanie czy szczepionka będzie skuteczna na nowy szczep wirusa odpowiedział prof. dr hab. n. med. Andrzej Horban:

Znaczy, to nie do końca nowy szczep, ten który się pokazał w Wielkiej Brytanii, ale powiedzmy, że na tego mutanta, który się pokazał, ta szczepionka powinna działać. Dlatego, że ona jest robiona w taki sposób, że zabezpiecza przed pojawieniem się możliwych mutantów, jako że ona wywołuje odpowiedź immulogiczną przeciwko wielu antygenom wirusa, nie tylko przeciwko jednemu.

Szczepienia w ramach Narodowego Programu Szczepień dla grupy 70+ rozpoczną się w poniedziałek (25 stycznia).

Raz jeszcze przypominamy sposoby rejestracji:

  • przez infolinię 989

  • przez e-rejestrację na pacjent,gov.pl

  • w punkcie szczepień

  • przez SMS o treści SZCZEPIMY SIĘ na numer 664 908 556


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24