01.02.2021 12:30 7 WH/Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej

Wejherowskie muzeum otwiera się dla zwiedzających

Fot.archiwum

Po trzech miesiącach narodowej kwarantanny Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie ponownie stanęło otworem dla miłośników sztuki. Placówka proponuje trzy nowe wystawy. Będzie można podziwiać m.in. prace Marty Papierowskiej oraz Macieja Tamkuna.

Pomimo obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, wejherowskie muzeum prężnie działało w przestrzeni internetowej. Zrealizowano m.in. projekt Kaszubski Spichlerz Pamięci oraz konkurs na piosenkę o Wejherowie.

Od poniedziałku (1 lutego) w całym kraju do stacjonarnej działalności powróciły muzea oraz galerie sztuki. Z tej okazji wejherowska placówka zachęca do odwiedzenia swojej siedziby w pałacu Keyserlingków i Przebendowskich.

W Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej zaplanowano wystawę malarstwa „Organiczność” autorstwa Marty Papierowskiej. Obrazy będzie można oglądać do 30 czerwca 2021 roku.

Do moich prac wdziera się organiczność zwierzęca i roślinna. Interesuje mnie materia widziana pod mikroskopem. W przybliżeniu przybiera wtedy kosmiczne formy, niesamowite kolory i soczystą świetlistość. Oddanie jej charakteru na płaskim papierze lub płótnie stanowi dla mnie wyzwanie – opowiada o swojej twórczości Marta Papierowska.

Zwiedzający będą mogli też zobaczyć pierwszą monograficzną wystawę prac Stanisława Nastałego, który znany jest jako kaszubski Remus ze Śmiechowa.

Pracował jako rzeźbiarz przy odbudowie, rekonstrukcji i konserwacji detalu architektonicznego zabytkowego Gdańska, a także brał udział w realizacji budowy Pomnika Westerplatte. Wspólnie ze Zbigniewem Zabrockim był autorem rzeźby statuetki Remusa oraz wielu tablic pamiątkowych w Wejherowie – przypomina Anna Kąkol, adiunkt z wejherowskiego muzeum.

Ekspozycja została zrealizowana ze zbiorów rodziny artysty, Elżbiety Paschke i archiwum Politechniki Gdańskiej.

Źródło: Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej

Ostatnia propozycja to wystawa „Wejherowo! Ciebie dziś opiewam” autorstwa Macieja Tamkuna. Artysta to wejherowski historyk, teolog i pedagog. Na swoim koncie ma 67 ekspozycji indywidualnych oraz 100 zbiorowych.

Malarstwo i poezja, obraz i słowo w mojej twórczości mieszają się i tworzą nierozerwalną całość. W większości poświęconą umiłowanej ziemi kaszubskiej. Jestem twórcą o ugruntowanym stylu i wizji sztuki, nie dążę do awangardy, lecz szukam jej uniwersalnych form, czerpię natchnienie z najlepszych artystycznych tradycji koloryzmu polskiego. Ta wystawa to podsumowanie mojego życia artystycznego – wyjaśnia Maciej Tamkun.

Źródło: Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej

Wystawa „Wejherowo! Ciebie dziś opiewam” składa się z trzech części - pierwsza zawiera obrazy 26 kapliczek wejherowskich, druga to kaszubscy królowie – społecznicy. Ostatnia część to zbiór prac związanych z Wejherowem i jego zasłużonymi mieszkańcami m.in. portrety prof. Jerzego Tredera i bł. s. Alicji Kotowskiej.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24