24.02.2021 12:30 1 WH/TTM

'Oswoić nieznane' - jak przezwyciężyć lęk przed ciemnością

Fot. TTM

Za nami premiera przedstawienia „Oswoić nieznane” w reżyserii Alicji Araszkiewicz. To opowieść o tym jak walczyć ze swoimi lękami, a szczególnie ze strachem ciemności. To także zachęta dla dzieci i rodziców do tworzenia pacynek oraz zabawy cieniem. Na scenie Filharmonii Kaszubskiej zagrali młodzi aktorzy z Teatru na Styku Światów.

W sobotę (20 lutego) w Wejherowskim Centrum Kultury po raz pierwszy wystawiono spektakl „Oswoić nieznane”. Było to nie lada wyzwanie i przeżycie dla młodzieży oraz dorosłych z grupy teatralnej działającej przy placówce. To ich pierwszy występ od ogłoszenia lockdownu.

Szukaliśmy tematu, który interesuje dzieci oraz młodzież. Okazało się, że to problematyka relacji w rodzeństwie i lęk przed ciemnością. Na zajęciach rozmawialiśmy o tym i opowiadaliśmy historie. Wyłączyliśmy światło. Bawiliśmy się latarkami. Dzieci lubiły się bać, ale jednak stres był. Stwierdziliśmy, że to bardzo ważny temat - jak radzimy sobie ze strachem – zwraca uwagę Alicja Araszkiewicz, reżyserka w rozmowie z Twoją Telewizją Morską.

„Oswoić nieznane” to historia dwóch sióstr i ich relacji, które często bywają trudne. Jedna z dziewczynek boi się ciemności. Rodzice postanawiają oswoić córkę z lękiem. Zapoznają ją z pewnym tajemniczym gościem, który opowiada niezwykłą opowieść. Przedstawienie zawiera także elementy muzyczne – taniec, śpiew oraz wizualizacje.

Ogromna radość wśród dzieci i młodzieży, że jesteśmy tutaj i możemy działać. Energia płynie bardzo ciepła i radosna, bo żyjemy dzięki temu. Oddychamy, działamy i nareszcie jesteśmy na scenie – dodaje Araszkiewicz.

Przedstawienie ma zachęcić rodziców oraz dzieci do wspólnej pracy kreatywnej. Autorzy namawiają do szycia pacynek i zabawy cieniem za pomocą latarek.

Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM

Mam dwie role. Gram jedną z uczennic oraz tańczę jako Pani Półmrok. To dwie różne role i czasami jest problem, aby przebrać się szybko z jednej na drugą. Taniec to moja pasja. Brakowało mi tego i cieszę się, że mogę w tym uczestniczyć – mówi Weronika Araszkiewicz, młoda aktorka.

Dzięki temu, że w spektaklu są tanieć, śpiew, wizualizacje, muzyka i słowo mówione to wszystko jest ciekawsze. To daje więcej możliwości odbioru przez widza – dodaje Weronika.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24