02.03.2021 14:13 27 NW/episkopat.pl

Abp Tadeusz Wojda nowym metropolitą gdańskim

Źródło: episkopat.pl

Abp Tadeusz Wojda SAC mianowany został nowym arcybiskupem metropolitą gdańskim. Tytuł ten został mu nadany przez Ojca Świętego Franciszka. Dotychczas arcybiskup pełnił funkcję metropolity białostockiego.

We wtorek (2 marca) w południe Stolica Apostolska ogłosiła decyzję papieża, że nowym metropolitą gdańskim zostaje abp Tadeusz Wojda SAC. Arcybiskup zastąpił abp Sławoja Leszka Głódzia, który w sierpniu skończył 75 lat i za zgodą papieża Franciszka przeszedł na emeryturę. Wiecej na ten temat przeczytać można w naszym artykule.

W wypowiedzi dla Radia Watykańskiego nowy metropolita powiedział, że poprzez swoją posługę pragnie, aby kościół ukazywał swoje piękno i wnosił wkład w życie społeczne:

„Jestem ogromnie wdzięczny Ojcu Świętemu za tę nominację, chociaż troszeczkę nieoczekiwaną. Jestem niespełna cztery lata w Białymstoku, gdzie zaczęliśmy realizować różne formy programów duszpasterskich, ale oczywiście rozumiem doskonale, że Ojciec Święty również widzi inne sprawy i ma pewne priorytety. Jestem ogromnie wdzięczny, ponieważ stanowi to także wielki gest zaufania. Archidiecezja gdańska jest dwa razy większa, jeśli chodzi o liczebność od archidiecezji białostockiej. Więc jestem bardzo wdzięczny Ojcu Świętemu i idę tam z pełnym zaufaniem i również z wdzięcznością za to, że okazał pod moim adresem to zaufanie – podkreślił w rozmowie z papieską rozgłośnią abp Wojda. - Myślę przede wszystkim o tym, aby ukazywać Kościół jako jedną wielką wspólnotę. Chodzi o to, żeby w tej wspólnocie każdy czuł, że jest jej częścią. Nie powinno być dzielenia na my i wy, czyli my jako kapłani, my jako biskupi, a wy jako ludzie. Tworzymy jedną wspólnotą, w której każdy ma swoją odpowiedzialność. Praca w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów uczyła właśnie tego, że pomimo, iż Kościół jest rozproszony po całym świecie, to jednak tworzy zawsze jedną wielką wspólnotę, czy to narodową, czy kontynentalną, czy wspólnotę międzynarodową. Na tym właśnie polega powszechność Kościoła“.

Nie jest jeszcze znana data rozpoczęcia posługi w archidiecezji gdańskiej. Zostanie ona podana w późniejszym terminie, jak podaje diecezja.

Źródło:diecezja.gda.pl

Arcybiskup Tadeusz Wojda SAC urodził się w 1957 r. w miejscowości Kowali na kielecczyźnie. Po maturze wstąpił do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (Księży Pallotynów). Po studiach seminaryjnych otrzymał święcenia kapłańskie w 1983 r. Ukończył studia z teologii fundamentalnej w Akademii Teologii Katolickiej (obecnie Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) w Warszawie. Studiował misjologię w Rzymie w Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Pracę doktorską obronił w 1989 r. W latach 1990 - 2012 pracował w Papieskim Dziele Rozkrzewiania Wiary i rzymskiej Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. W 2012 r. został podsekretarzem tejże Kongregacji. Ojciec Święty Franciszek 12 kwietnia 2017 r. ustanowił ks. Tadeusza Wojdę SAC arcybiskupem metropolitą białostockim. Święcenia biskupie otrzymał w archikatedrze białostockiej. Zawołaniem biskupim są słowa z Ewangelii wg św. Marka - „Oportet preadicari Evangelium” („Aby była głoszona Ewangelia”).

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24