04.03.2021 14:30 0 NW/PGS w Sopocie

Dzieła znanego prekursora pop-artu zawitały do Sopotu

Źródło:pomorskie.eu

W Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie oglądać można wystawę słynnego artysty Władysława Hasiora. Monograficzną wystawę rzeźbiarza, malarza, pedagoga i scenografa przygotowała krakowska galeria Starmach. Wystawa czynna jest do 2 maja 2021 roku.

Władysław Hasior należy do grona najwybitniejszych współczesnych artystów polskich. Nazywany jest prekursorem pop-artu i sztuki asamblażu, czyli techniki tworzenia trójwymiarowych kompozycji połączonych na płaszczyźnie lub w przestrzeni. Termin ten użyty został jako pierwszy przez J. Dubuffeta w 1950 roku, który stworzył serię kolaży z użyciem skrzydeł i nadał cyklowy nazwę „assemblages d’empreintes”.

Wystawę prac Hasiora w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie oglądać można do 2 maja 2021 roku. Dzieła trafiły do Trójmiasta za sprawą kilkuletniej współpracy z krakowską galerią Starmach. Ta od wielu lat gromadziła prace Hasiora. Większość prac pochodzi z lat 60. i początku lat 70. Artysta rozpoczął wówczas tworzenie wielu cyklów i prac, które później przez lata kontynuował lub powracał do nich i powielał tematykę.

Jak wspomina Andrzej Starmach, pierwszą i szczególną pracą Hasiora, którą pozyskał dla swojej kolekcji był szklany Sztandar Baranka Wielkanocnego. Jest to dla niego praca wyjątkowa, którą darzy sentymentem i jest mu szczególnie bliska, gdyż zapoczątkowała zbiór prac Hasiora. Wyjątkowe też są dla niego Sonata księżycowa, poetycka praca ze skrzypcami oraz szklany galon nazwany przez artystę Monte Cassino – czytamy na stronie sopockiej galerii sztuki.

W swojej pracowni Hasior gromadził niezliczone ilości pamiątek, które stanowiły dla niego często źródło inspiracji. Był artystą totalnym, działającym na pograniczu wielu gatunków sztuki. Tworzył jako rzeźbiarz, malarz czy architekt. Charakterystyczne dla jego działań artystycznych są assamblaże, sztandary i różnego rodzaju instalacje/obiekty.

Julita Dembowska, badaczka twórczości Władysława Hasiora, w tekście który towarzyszy katalogowi wystawy napisała, że:

„Eksperymenty z asamblażami Hasior rozpoczął jeszcze w latach 50. XX wieku. Jak sam mawiał te działania służyły mu do „trenowania wyobraźni”, do sprawdzania rozwiązań, które potem stosował w swoich monumentalnych realizacjach”.

A Anda Rottenberg, w tym że samym katalogu w tekście Kieszeń pisze, że:

„Zatem rozległy asortyment elementów, z których budował swoje kompozycje, należy nie tylko do świata “zużytych rekwizytów codzienności”. Wiele jest takich, które przywodzą na myśl rzeczy pozostawione nad brzegiem Dunajca lub w łemkowskich wsiach, w pospiesznym zbieraniu się w niezaplanowaną drogę. Rzeczy nagle osieroconych przez ich dotychczasowych użytkowników”.

Galeria otwarta dla zwiedzających jest w godz. Od 11:00 do 19:00 od wtorku do niedzieli. Kuratorem wystawy „Władysław Hasior. Prace z kolekcji Galerii Starmach” jest Julita Deluga. Za całą koncepcję, aranżację i wybór prac odpowiedzialny jest Andrzej Starmach.

O pracach artysty można dowiedzieć się więcej także dzięki specjalnemu filmowi, który dostępny jest na kanale YouTube Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

Źródło:pomorskie.eu


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...