07.04.2021 11:20 26 NW COVID-19

Minister zdrowia: Przedłużamy obowiązujące obostrzenia o ponad tydzień

Źródło:Kancelaria Premiera/twitter

Kolejna doba przyniosła w Polsce rekord zachorowań. Walka z pandemią trwa już 13 miesięcy, ale to właśnie 25 marca 2021 roku odnotowano w kraju najwyższy dobowy wzrost zakażeń COVID-19. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o ponad 34 tysiącach nowych przypadków. W związku z tym pojawiły się kolejne obostrzenia. Te obowiązywać będą – póki co – do 9 kwietnia.


Aktualizacja 07.04.2021 rok, godz. 11:25

Podczas środowej (7 kwietnia) konferencji Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że wprowadzone od 27 marca obostrzenia zostają przedłużone. Dotychczasowe restrykcje obowiązywać mają jeszcze do niedzieli (18 kwietnia).

W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 14 910 potwierdzonych przypadkach zakażenia COVID-19. W województwie pomorskim jest to 730 przypadków w ciągu doby. Minister zaznacza, że konsekwencje ewentualnej zwiększonej mobilności w okresie świąt będą widoczne w następnym tygodniu, dlatego podjęto decyzję, że zasady bezpieczeństwa, które obowiązują zostają przedłużone.


Polska znajduje się dziś w najtrudniejszym momencie pandemii od trzynastu miesięcy. Napór trzeciej fali koronawirusa jest bardzo silny. Dzisiaj (25 marca) mamy zarejestrowany najwyższy wzrost zakażeń – ponad 34 tysiące przypadków – powiedział podczas czwartkowej (25 marca) konferencji premier Mateusz Morawiecki.

Co za tym idzie, minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że od soboty (27 marca) obowiązywać będą kolejne obostrzenia:

Handel:

Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 tys. m2 zostaną zamknięte - dotyczy to handlu detalicznego. Dla utrzymania pewnej płynności w gospodarce hurtownie i składy budowlane będą dostępne.

W placówkach handlowych i innych punktach – np. pocztowych, stosowane będą bardziej rygorystyczne zasady – do tej pory mogła przebywać w takim miejscu 1 osoba na 15 m2, teraz dla sklepów o powierzchni 100 m2 będzie do 1 osoba na 20 m2.

Żłobki i przedszkola:

Placówki zostaną zamknięte z wyjątkiem opieki nad dziećmi personelu medycznego i przedstawicieli służb mundurowych. Rodzice nadal będą mogli korzystać z zasiłku opiekuńczego.

Salony urody:

Do 9 kwietnia zamknięte zostają wszystkie salony urody w Polsce, tj. zakłady fryzjerskie, kosmetyczne itp. Po 9 kwietnia możliwe będą ewentualne nowe regulacje poluźniające te obostrzenia.

Obiekty sportowe:

Ich działalność ograniczona zostaje jedynie do sportu zawodowego.

Powyższe obostrzenia obowiązywać będą od soboty (27 marca) do piątku (9 kwietnia).

Minister zdrowia podczas konferencji dodał także, że nie ma regulacji, ale zaleca się, by święta spędzić w wąskim gronie, z domownikami. Druga kwestią jest apel do pracodawców, by wszędzie gdzie to możliwe przejść na pracę zdalną.

Miejsca pracy są jednym z głównych ognisk zakażeń identyfikowanych przez sanepid - wyjaśnia Niedzielski.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24