29.03.2021 15:05 0 WH/pomorskie.eu

Wyróżniono ludzi teatru z Pomorza - Nagrody Teatralne Marszałka przyznane

Źródło: pomorskie.eu

W sobotę (27 marca) świętowano Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji przyznano Nagrody Teatralne Marszałka. Nagrodzono reżyserów, aktorów czy scenografów. Z powodu koronawirusa nie odbyła się coroczna gala.

Od 13 lat Zarząd Województwa Pomorskiego wyróżnia twórców związanych ze sztuką teatralną. Ostatni rok był trudny dla kultury i artystów. Pandemia wymusiła ograniczenia – zawieszono działalności teatrów i innych ośrodków.

Brak kontaktu z publicznością jest z całą pewnością jednym z najgorszych koszmarów artystów scenicznych. Jednak pomorscy twórcy nie poddali się i korzystając z każdej sposobności starali się realizować artystyczne zamierzenia i docierać do stałych i nowych widzów – czytamy na portalu samorządu województwa pomorskiego.

W Międzynarodowy Dzień Teatru, który obchodzony był w sobotę (27 marca), przyznano Nagrody Teatralne Marszałka oraz Nagrody Teatralne Miasta Gdańska.

Kapituła Nagrody Teatralnej Marszałka wyróżniła Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku.

Zespół Teatru mocno zaznaczył swoją obecność – zapraszając do siebie widzów w różnym wieku i oferując im przedstawienia teatralne, ale i szereg działań o charakterze teatralnym oraz okołoteatralnym. Co najistotniejsze, wszystkie propozycje Teatru łączyły wysoką wartość artystyczną ze sprawnością w uruchamianiu narzędzi oraz ścieżek błyskotliwie adekwatnych do niebywale złożonej sytuacji świata w pandemii – uzasadnia kapituła.

Tegorocznymi laureatami Nagród Teatralnych Marszałka zostali - Matylda Kotlińska za scenografię i kostiumy do spektaklu „Kosmici” w reż. Jakuba Krofty, Dominik Nowak za m.in. „tchnienie w słupską scenę teatralną nowego ducha i sukcesywną budowę marki Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku” oraz Wojciech Stachura za liczne kreacje aktorskie.

Nagrodę im. prof. Jana Ciechowicza otrzymała aktorka z Teatru Wybrzeża Agata Woźnicka za stworzenie niezwykle intrygujących i dojrzałych kreacji.

Gdańskie Nagrody Teatralne przyznano reżyserom – Piotr Jankowski za spektakl „Eksperyment” wg Mario Giordana oraz Michał Derlatka za reżyserię spektaklu „Beton”. Natomiast Anna Kociarz została wyróżniona za kreację Anny w „Życiu intymnym Jarosława” w reż. Kuby Kowalskiego.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24