03.04.2021 09:20 6 WH

Wielka Sobota: Błogosławieństwo pokarmów w kościołach i domach

Zdjęcie ilustracyjne, źródło:pixabay.com

W Wielką Sobotę następuję poświęcenie świątecznych potraw. Już jutro zawartość koszyczka pojawi się na wielkanocnym stole. Z wiadomych powodów tegoroczne błogosławieństwo pokarmów odbędzie się w zmienionej formule - możemy odmówić specjalną modlitwę w domu lub udać się do kościoła.

Ponadto w sobotę (3 kwietnia) obchodzi się trzeci dzień Triduum Paschalnego - ostatni dzień przed Wielkanocą.

Przypomnijmy, że obrzęd święcenia pokarmów w Polsce znany jest od końca XIII wieku. Na Kaszubach pojawił się dopiero po drugiej wojnie światowej.

W wielkanocnym koszyczku powinniśmy umieścić jajka - symbol nowego życie oraz cukrowy lub czekoladowy baranek - symbol zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Ponadto święcimy sól kuchenną (ochrona przed zepsuciem), chleb (dobrobyt), wędliny (szczęście), chrzan i pieprz (siła) oraz świąteczne ciasta.

Wielkanocne śniadanie rozpoczniemy spożywać od święconki. Popularnym zwyczajem jest dzielenie się poświęconym jajkiem, mające podobny charakter jak wigilijne łamanie się opłatkiem.

W tym roku poświęcenie pokarmów w zmienionej formule odbędzie się w kościołach. Kapłani przypominają, że można samodzielnie pobłogosławić zawartość wielkanocnego koszyczka.

Parafia pw. Trójcy Świętej w Wejherowie

Błogosławieństwo pokarmów: w farze będzie odbywać się co pół godziny od 10:00 do 13:00. Na cmentarzu pokarmy zostaną poświęcone o godzinie 10:00 oraz w Sopieszynie o godzinie 11:00.

Parafia pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi

Święcenie koszyczków będzie miało miejsce godzinach 10:00 - 15:00 na placu przed kościołem. Księża apelują, aby tylko jedna osoba z rodziny w tym uczestniczyła przy zachowaniu przepisów sanitarnych.

Parafia pw. Wniebowzięcia NMP i św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Redzie

Święcenie pokarmów wielkanocnych w godzinach 10:00 do 15:00. Będzie odbywać się o pełnych godzinach na zewnątrz kościoła od strony zakrystii.

Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Pucku

Poświęcenie pokarmów nastąpi od godziny 10.00 do 13.00. Błogosławieństwo będzie odbywać się na zewnątrz raz na bieżąco.

Liturgia domowa

Przed rozpoczęciem można zapalić świecę, symbol Chrystusa zmartwychwstałego. Następnie rozpoczynamy modlitwę znakiem krzyża:

W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Wszyscy odpowiadają: Amen.

Prowadzący modlitwę mówi:

Gromadzimy się dzisiaj w naszej rodzinie, aby świętować pamiątkę Zmartwychwstania naszego Pana, Jezusa Chrystusa. On jako Zwycięzca powstał z grobu, aby również nam ofiarować pokój i nadzieję.

Następnie ktoś z domowników odczytuje tekst Pisma Świętego (Mk 16,1-7).

Z Ewangelii według świętego Marka.

Po upływie szabatu Maria Magdalena, Maria, matka Jakuba, i Salome nakupiły wonności, żeby pójść namaścić Jezusa. Wczesnym rankiem, w pierwszy dzień tygodnia przyszły do grobu, gdy słońce wzeszło. Gdy spojrzały, zauważyły, że kamień był odsunięty. Weszły więc do grobu i ujrzały młodzieńca, siedzącego po prawej stronie, ubranego w białą szatę; i bardzo się przestraszyły. Lecz on rzekł do nich: «Nie bójcie się. Szukacie Jezusa z Nazaretu, ukrzyżowanego; powstał, nie ma Go tu. Oto miejsce, gdzie Go złożyli. Lecz idźcie, powiedzcie Jego uczniom i Piotrowi: „Idzie przed wami do Galilei, tam Go ujrzycie, jak wam powiedział”».

Po odczytaniu tekstu Ewangelii prowadzący modlitwę mówi:

Chrystus zmartwychwstał i żyje między nami. Dał nam moc, abyśmy się stali dziećmi Bożymi, dlatego ośmielamy się mówić:

Wszyscy: Ojcze nasz…

Prowadzący modlitwę mówi dalej:

Ogarnijmy także modlitwą i sercem wszystkich naszych krewnych i przyjaciół. Módlmy się szczególnie o zdrowie dla całej naszej rodziny i o ustanie epidemii, prośmy za chorych, za lekarzy i cały personel medyczny oraz za wszystkie służby. Błagajmy za samotnych, opuszczonych i przygnębionych, aby Zmartwychwstały Pan otworzył ich serca na nadzieję. Ogarnijmy modlitwą cały świat i prośmy zwracając się do Maryi:

Wszyscy: Zdrowaś Maryjo

Prowadzący modlitwę: Pomódlmy się także za zmarłych. Wieczny odpoczynek, racz im dać, Panie…

Modlitwa błogosławieństwa

Prowadzący modlitwę mówi:

Módlmy się.

Wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba i zasiadłeś z nimi do stołu. Bądź z nami, kiedy zwdzięcznością będziemy spożywać te dary: chleb przypominający „chleb żywy, który zstąpił z nieba” i dający życie światu; mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę baranka paschalnego i potraw, jakie Ty spożyłeś z Apostołami podczas Ostatniej Wieczerzy; jajka, znak nowego życia i naszego odrodzenia w chrzcie świętym. Pozwól nam z wiarą przeżywać Twoją obecność między nami i dojść do wiecznej uczty w domu Ojca. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

Potem każdy z domowników może wypowiedzieć życzenia świąteczne.

Na zakończenie posiłku można wspólnie odmówić modlitwę: Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu

Można także zaśpiewać wielkanocną pieśń, np. Zwycięzca śmierci…

Archidiecezja Gdańska przypomina, że w dalszym ciągu pozostaje w mocy wcześniej udzielona dyspensa od uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych mszach świętych. Przypominamy, że na naszym portalu i na kanałach Twojej Telewizji Religijnej cały czas można skorzystać z kamer online, które umieszczone są w poszczególnych kościołach w naszym regionie. Kamery z kościołów znajdują się TUTAJ.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24