13.04.2021 15:30 6 raz

Rumia: Skrzyżowania równorzędne 'batem' na piratów drogowych

fot. Łukasz Razowski

Według urzędników są najefektywniejsze i najtańsze - chodzi o sposoby walki z piratami drogowymi na ulicach Rumi. Dlatego w mieście powstaną kolejne skrzyżowania równorzędne.

W Rumi przybywa skrzyżowań z ruchem równorzędnym. Na przykład na ulicy Mickiewicza i prostopadłych do niej. Taka polityka miasta wzbudziła pytania mieszkańców.

Czy planowane są kolejne skrzyżowania równorzędne, jeśli tak, to gdzie? - skierował zapytanie do włodarzy Rumi miejscowy radny Michał Kryża, przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Rady Miejskiej w Rumi.

Przedstawiciel mieszkańców chciał się dowiedzieć, dlaczego wybrano właśnie ten sposób regulacji ruchu samochodowego w mieście.

Czy jest on bezpieczniejszy od stawiania znaków? Jaki jest koszt malowania drogi ze skrzyżowaniami równorzędnymi w porównaniu do stawiania znaków? - dopytywał przewodniczący.

fot. Łukasz Razowski

Jak dowiadujemy się w rumskim magistracie, władze miasta analizują rożne obszary, na których można wprowadzić strefy ograniczone prędkości oraz strefy skrzyżowań równorzędnych.

Strefy te są odpowiedzią na wnioski mieszkańców w sprawie częstego przekraczania prędkości oraz innych niebezpiecznych zachowań kierujących pojazdami - wyjaśnił Paweł Dąbrowski, naczelnik Wydziału Gospodarowania Mieniem Urzędu Miejskiej w Rumi.

Jak dodał, wykonanie skrzyżowań równorzędnych jest jednym z najefektywniejszych oraz najtańszych sposobów ograniczenia prędkości na obszarze kilku ulic.

W tych strefach trzeba zwolnić przed każdym skrzyżowaniem, aby upewnić się, czy nie ma konieczności ustąpienia pierwszeństwa z prawej strony. Aby uzyskać podobny efekt innymi dostępnymi w chwili obecnej sposobami, konieczne byłoby wykonanie wyniesionych tarcz skrzyżowań, co niesie za sobą ogromne koszty związane nie tylko z wykonaniem samego "progu", ale także oznakowaniem pionowym i poziomym - stwierdził naczelnik.

Ponadto - podkreślił - w większości przypadków niezbędne okazuje się przebudowanie lub budowa systemu odwadniającego drogę przed samym najazdem na "próg".


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24