16.04.2021 09:45 0 NW/CBA

Wystawiali fikcyjne faktury na kilka milionów

Źródło:CBA

Wystawili 390 fikcyjnych faktur na ponad 4 miliony złotych, zajęło się nimi CBA. Pięciu przedsiębiorców z Gdańska i okolic zostało zatrzymanych. Wcześniej w tej sprawie zarzuty usłyszało dziesięć osób.

Zatrzymani przedsiębiorcy z Pomorza to efekt intensywnych działań funkcjonariuszy stołecznej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Sprawa dotyczy wystawiania i dystrybucji fikcyjnych faktur, dających podstawę do uszczuplenia należności skarbowych.

Pięć osób z Gdańska i okolic podejrzewa się o uczestnictwo w procederze wystawienia 390 fikcyjnych faktur na usługi z zakresu: obsługi komputera, szkolenia, doradztwo, koordynacja transportu, konsulting, analizy finansowe i szereg innych. Łącznie oszukali skarb państwa na ponad 4 miliony złotych.

Wszyscy po zakończeniu przeszukań, w ich miejscach pracy i zamieszkania, zostali przewiezieni do prokuratury, gdzie przedstawiono im zarzuty wystawianie nierzetelnych faktur i poświadczania nieprawdy, co do okoliczności faktycznych mogących mieć znaczenie dla określenia wysokości należności publiczno-prawnej lub jej zwrotu. Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności. Prokurator zastosował wobec zatrzymanych wolnościowe środki zapobiegawcze – informuje Wydział Komunikacji Społecznej CBA.

Do tej pory zarzuty w tej sprawie usłyszało 15 osób. W lutym i lipcu 2020 roku w ramach operacji zatrzymano pięć osób na „gorącym uczynku”. Sprawcy powołali się na wpływy w Urzędzie Celno-Skarbowym i sugerowali pozytywne zakończenie kontroli celno-skarbowej w zamian za korzyść majątkową w kwocie 40 tys. zł. Kolejne zatrzymania miały miejsce w lutym 2021 roku.

Dotychczas prokurator postawił zarzuty związane z procederem wystawiania fikcyjnych faktur na kwotę ponad 47 milionów złotych.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24