29.04.2021 13:00 0 mat.pras. Artykuł sponsorowany

Bezpieczeństwo na jachcie - przygotowujemy się do sezonu żeglarskiego

Fot. mat.pras

Wakacje na łódce to wyśmienity sposób na spędzenie wolnego czasu, ale niedoświadczone osoby mogą szybko pożałować tego wyboru. O ile pływanie podczas tzw. flauty, czyli pogody bez wiatru nie jest zbyt trudne, tak przy gorszych warunkach pogodowych należy pamiętać o kilku najważniejszych zasadach oraz podstawowym wyposażeniu bezpieczeństwa na jachcie.

Zadbaj o dokładne sprawdzenie środka transportu

Przed każdorazowym wypłynięciem jacht powinien zostać dokładnie sprawdzony w celu wyeliminowania niebezpiecznych sytuacji, jakie mogą nastąpić przez różne zaniedbania. Ocenić należy poszycie – nie powinno być w nim żadnych ubytków – a także stan silnika. Zadbaj również o zapas paliwa, by nie okazało się, że zabraknie go w środku podróży. Przyjrzyj się również olinowaniu, ponieważ zużyte i poprzecierane liny nadają się wyłącznie na śmietnik.

Podstawowe wyposażenie każdego jachtu – koło ratunkowe i apteczka

Wiadomo, że wypływając w rejs nikt nie myśli o wszystkich możliwych wypadkach, jakie mogą się zdarzyć. Nie należy jednak przez to zaniedbywać środków ostrożności. Na każdym pokładzie powinno się znajdować koło ratunkowe z liną, a także kompletna apteczka pierwszej pomocy ze środkiem do odkażania ran, jałowymi opatrunkami oraz bandażami. Przydatne będą także nożyczki, plastry i specjalna folia termiczna, która zapobiega wychłodzeniu organizmu, na przykład po wpadnięciu do zimnej wody.

Każdy dobry statek powinien także posiadać tratwę ratunkową. Mimo że używa jej się tylko w bardzo ekstremalnych przypadkach, to warto zainwestować w jej zakup. Nie zajmuje ona zbyt wiele miejsca, a potrafi dosłownie uratować życie, nie tylko na pełnym morzu, lecz także na każdym większym jeziorze.

Kamizelka asekuracyjna czy ratunkowa? Jak ją dobrać?

Powszechnie wiadomo, że ze statków korzystają osoby zarówno potrafiące pływać jak i te bojące się wody. Niezależnie od umiejętności danej osoby, każdy powinien zawsze nosić zapiętą kamizelkę. W przypadku osób dobrze czujących się w wodzie wystarczy tzw. kamizelka asekuracyjna. Nie krępuje ona ruchów, jest wygodna, a w razie wypadnięcia za burtę jedynie delikatnie pomoże utrzymać się na powierzchni.

Najlepszy wybór dla dzieci oraz tych, którzy nie potrafią pływać to kamizelka ratunkowa. Cechuje się ona większą grubością, niż ta przedstawiona powyżej, a zatem zapewnia znacznie większą wyporność. Pozwala bezpiecznie utrzymać się na powierzchni do czasu dotarcia ratunku. Niezależnie od wybranego rodzaju, rozmiar kamizelki należy dobrać do postury noszącej ją osoby. Warto także zdecydować się na jaskrawe modele wyposażone w odblaski.

Jaki ubiór wybrać na rejs?

Ubiór należy rzecz jasna dobrać do pogody, ale niezależnie od niej trzeba pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim na żadnym pokładzie nigdy nie powinny znaleźć się obcasy, nawet te najmniejsze. Znacząco zmniejszają one stabilność obuwia, a także zwiększają ryzyko upadku. Oprócz tego na głowie powinna się znaleźć czapka lub kapelusz, ponieważ na otwartej przestrzeni, gdzie próżno szukać cienia, łatwo o przegrzanie i poparzenia słoneczne. Warto także pamiętać, że bardzo często na wodzie potrafi być chłodniej niż na lądzie, więc dobrą decyzją będzie zabranie ze sobą koszuli lub bluzy, nawet jeśli słońce na lądzie niemiłosiernie praży.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa, jakich każdy powinien przestrzegać

Najważniejszą zasadą, której niestety nie wszyscy przestrzegają, jest kategoryczny zakaz spożywania alkoholu na pokładzie. Procenty powodują, że do głowy wpadają często różne nierozsądne pomysły, mogące źle się skończyć, dlatego z drinkami warto poczekać do przybicia do portu. Oprócz tego pamiętaj o zasadzie „jedna ręka dla siebie, jedna ręka dla jachtu” – podczas poruszania się po pokładzie, zawsze trzymaj się części na stałe do niego przytwierdzonej. Nie warto także biegać po pokładzie; chodząc, unikniesz potknięcia o linę lub utraty równowagi przy gorszej pogodzie.

Wszystkie te zasady mogą się wydawać sztywne i nudne, ale przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa na jachcie to klucz do dobrej zabawy podczas krótkich i dłuższych rejsów.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...