10.05.2021 14:20 0 mat.pras. Artykuł sponsorowany

Fotowoltaika dla agroturystyki, domków letniskowych oraz domów rodzinnych poza miastem

mat.pras.

Uniwersalność paneli fotowoltaicznych polega na tym, że można je zamontować nie tylko na dachu standardowego budynku jednorodzinnego. Można je umieścić bowiem również na gruncie. Warto jednak też pomyśleć o zainstalowaniu fotowoltaiki do zasilania obiektów agroturystycznych czy nawet domków letniskowych z dala od miasta.

Jak ocenić przydatność paneli fotowoltaicznych dla domków letniskowych?

Aby się przekonać, czy montowanie modułów solarnych na potrzeby domku letniskowego jest opłacalne, warto najpierw oszacować zapotrzebowanie energetyczne obiektu. Takie budynki są zazwyczaj użytkowane okresowo, najczęściej właśnie w sezonie letnim. W typowym domku letniskowym znajduje się kilka podstawowych sprzętów napędzanych elektrycznie, jak lodówka, kosiarka, czajnik elektryczny, radio czy nawet pompa wodna. Należy też pamiętać o oświetleniu.

Korzystanie z domku letniskowego zatem zwykle korzystania też z prądu, a z dala od miejskich sieci energetycznych własna farma solarna będzie idealnym rozwiązaniem. Według podstawowych szacunków, dla zaspokojenia zapotrzebowania energetycznego takiego obiektu wystarczą średnio 3 panele PV o mocy 300 W. Chyba, że planujemy zamontować dodatkowe sprzęty zużywające energię elektryczną, takie jak sauna czy bania ogrodowa.

Specjaliści w Stilo Energy dopracowują indywidualny plan montażu farmy solarnej, by zarówno ilość pozyskanego prądu, jak i nakłady finansowe odpowiadały wymaganiom i możliwościom inwestorów.

Fotowoltaika dla agroturystyki

Instalacja fotowoltaiczna dla gospodarstw agroturystycznych jest doskonałym rozwiązaniem, które pozwala obniżyć rachunki nawet do 90%. Takie obiekty funkcjonują przeważnie przez cały rok, ponieważ są połączone z pracą rolniczą i turystyczną. Poza prowadzeniem gospodarstwa, właściciele zwykle też mieszkają w tym samym ośrodku i najczęściej przyjmują gości zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym.

Bez wątpienia gospodarstwo agroturystyczne pobiera mnóstwo prądu na zasilenie wszystkich sprzętów, nie tylko domowych, ale i rolniczych. Według danych GUS, przeciętne zużycie prądu przez gospodarstwa rolne wynosi od 5000 do 22000 kWh na kwartał, co daje nawet 66000 kWh rocznie. Z pewnością są to ogromne koszty, które można znacznie obniżyć dzięki zastosowaniu fotowoltaiki. Odpowiednio przeprowadzony audyt fotowoltaiczny, taki, jak oferuje między innymi Stilo Energy, pozwala na dobranie dla swojego gospodarstwa agroturystycznego najlepszej oferty.

Koszty instalacji fotowoltaicznej dla agroturystyki

Koszty prowadzenia gospodarstwa agroturystycznego są oczywiście zależne od wielkości obiektu oraz indywidualnego zużycia energii elektrycznej przez inwestora. Niemniej jednak są często znacznie wyższe niż te, z jakimi zmaga się przeciętny dom jednorodzinny. Jednocześnie rolnicy mają pewne ułatwienia w kwestii budżetowania takiej inwestycji. Spore wsparcie państwowe pozwala na znaczne obniżenie ceny instalacji fotowoltaiki.

Dzięki rządowym programom, które służą pomocą w zakresie rozwoju wszystkich odnawialnych źródeł energii, rolnicy mogą wnioskować między innymi o ulgę w podatku rolnym. Wynosi ona aż 25% całej wartości inwestycji w fotowoltaikę, a rozliczyć ją można przez 15 lat. W Stilo Energy doradcy pomagają w pozyskaniu takiego wsparcia, by zwrot nakładów poniesionych na montaż paneli PV zwrócił się nawet już po 5 latach funkcjonowania.


Czytaj również:

Komentarze

W trakcie ciszy wyborczej dodawanie i przeglądanie komentarzy jest zablokowane.