09.06.2021 12:30 0 NW/MOSG

Bagaż pozostawiony na lotnisku może oznaczać kłopoty

Źródło:MOSG

Plecak, walizka czy torba pozostawione na lotnisku bez opieki w każdej sytuacji traktowane są jako potencjalne zagrożenie. Wiąże się to z wszczęciem procedur bezpieczeństwa, a te – w najlepszej sytuacji – z utrudnieniami i opóźnieniami lotów.

Wydawałoby się, że najgorsze co może się zdarzyć, gdy pozostawimy swój bagaż bez opieki, to jego kradzież – otóż nie. Może to m.in. wpłynąć na opóźnienia lotów, ponieważ pozostawione „na środku lotniska” walizki traktowane są jako zagrożenie.

Torby pozostawione na lotnisku wiążą się z wszczęciem procedur. Najpierw przez rozgłośnię przywoływany jest właściciel bagażu. Jeśli się nie zgłosi, zabezpiecza się miejsce, w którym znajduje się podejrzana walizka, czyli wyznacza strefę bezpieczeństwa, a z rejonu zagrożenia ewakuuje osoby postronne.

Już samo to budzi niepokój wśród klientów lotniska, a to dopiero początek. Teraz pirotechnicy Straży Granicznej przeprowadzają rozpoznanie przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Mogą także wykorzystać pomoc psa służbowego wyszkolonego do wykrywania materiałów wybuchowych. Jeśli nie ma pewności, że bagaż nie stanowi zagrożenia pirotechnicy neutralizują go za pomocą działka wodnego, co oznacza zniszczenie walizki wraz z zawartością.

Bagaże są pozostawiane przez roztargnienie lub bezmyślność, np. gdy właściciel walizki zostawia ją bez opieki, idąc na zakupy czy do toalety. Czasem bagaż jest po prostu porzucany jako nadbagaż wymagający dodatkowej opłaty. Bywa też, że pozostawiona walizka jest pusta, ponieważ rzeczy zostały przepakowane do innej torby - wyjaśniają strażnicy z Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Źródło:MOSG Źródło:MOSG Źródło:MOSG Źródło:MOSG Źródło:MOSG

Funkcjonariusze apelują do podróżnych, by pilnowali swoich bagaży i nie pozostawiali ich bez opieki. W innym wypadku czekają nas utrudnienia, opóźnienia i niepotrzebny stres związany m.in. z sankcjami karnymi w postaci mandatu.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24