09.06.2021 13:30 0 WH/TTM

Łowicki folklor zawitał do Redy

Fot. TTM

W redzkiej Fabryce Kultury pojawiła się nowa wystawa „Jedynie takie Boże Ciało – okno na świat”. To zbiór zdjęć, które powstały podczas barwnej procesji w Łowiczu. „To nasza wizytówka. Propagujemy folklor łowicki i religię” - mówi Michał Zalewski.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Łowiczu to wyjątkowe wydarzenie, nie tylko ze względu na religijny charakter. Uczestnicy obchodów celebrują ten dzień, pamiętając przy tym o swojej kulturze.

Mieszkańcy Łowicza zakładają specjalny strój tzw. łowicki pasiak. Ewangelia jest czytana w czterech językach m.in. po angielsku, niemiecku, francusku. Czytamy także w gwarze łowickiej. To nasza wizytówka. Propagujemy religię i nasz folklor – tłumaczy Michał Zalewski, naczelnik wydziału kultury, sportu i turystyki urzędu miejskiego w Łowiczu dla Telewizji TTM.

Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM

To spektakularne widowisko przyciąga mieszkańców i turystów do Łowicza od lat dwudziestych XX wieku. Nie brakuje kolorów oraz muzyki. Dzieci w łowickich strojach niosą przyozdobione poduszki oraz sypią kwiaty lub niosą barwne wstążki przy chorągwiach.

Procesja Bożego Ciała została wpisana w 2014 roku na niematerialną listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

To okazja do obejrzenia Fabryki Kultury po rozbudowie. Mamy możliwość zobaczenia tej barwności, okazałości i przywiązania do religii, tradycji oraz kultury na obszarze środkowej Polski - zachęca Krzysztof Krzemiński, burmistrz Redy.

Wystawa będzie dostępna do 8 lipca, a wstęp jest wolny.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24