18.06.2021 16:30 0 NW/TTM

Uczniowie uczą się przedsiębiorczości - 'Małe miasto' zagościło w Redzie

Fot. Mikołaj Okoń/TTM

Strażak, barista, fryzjer, ogrodnik, sprzedawca – uczniowie klas 4. i 5. poznają zawody oraz uczą się przedsiębiorczości i znaczenia pieniądza. Rozpoczęła się trzecia edycja projektu „Małe miasto”, w którym udział bierze ponad setka dzieci.

Po raz pierwszy uczniowie mogli poznawać meandry zawodów w 2019 roku, o czym można przeczytać tutaj. Kolejna edycja odbyła się rok później w Rumi, a teraz po roku przerwy spowodowaną pandemią projekt „Małe miasto” zagościł w Redzie.

Przez kilka dni uczniowie zobaczą na czym polega praca m.in. strażaka, fryzjera, ogrodnika, sprzedawcy, artysty czy baristy. Za swoją pracę otrzymują wynagrodzenie. Muszą jednak odprowadzać podatki i mogą decydować co z zarobionymi pieniędzmi zrobią – wydadzą np. na przekąski, odłożą do banku czy zaoszczędzą.

Jest to projekt, który uczy dzieci jak gospodarować pieniędzmi. Poznają nowe zawody, ale przede wszystkim muszą zadecydować, czy pieniądze, które zarobią będą inwestować, oddawać do banku czy może wydawać na przekąski. Z tych pieniędzy odprowadzane są też podatki, więc uczniowie uczą się tego, co czeka ich w przyszłości - mówi Michał Szreder z fundacji „Dom mojego Brata”.

Ostatniego dnia na dzieci czeka największa atrakcja: wizyta w sklepie marzeń. To tam za zaoszczędzone pieniądze będą mogły kupić wymarzoną zabawkę, gadżet.

Dzieci od pierwszego projektu jak najbardziej oszczędzają. Zdarza się, że przynoszą swoje jedzenie, by nie wydać ani grosza, dzięki czemu mogą kupić sobie w sklepie marzeń wymarzony prezent. Co było zaskoczeniem to to, że niektóre dzieci w sklepie kupują prezenty nie tylko dla siebie, ale także dla swojego rodzeństwa czy przyjaciół, co świadczy o tym, że myślą nie tylko o sobie - mówi Joanna Miszkurka, koordynatorka projektu „Małe miasto” i przedstawicielka fundacji BGK.

W projekcie bierze udział 110 osób, które podzielone są na 18 grup.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24