23.07.2021 16:30 28 NW

PLK planuje wybudować windy przy dworcu w Wejherowie

Fot. TTM

Dotarcie na niektóre perony na stacji PKP w Wejherowie przez osoby na wózkach inwalidzkich czy z dużą liczbą bagaży jest nie lada wyczynem. Codziennie to wyzwanie podejmuje wielu pasażerów - postanowiliśmy sprawdzić, czy mogą liczyć na poprawę sytuacji.

Z uwagi na sygnały od naszych czytelników związane z utrudnioną komunikacją między peronami na wejherowskim dworcu zwróciliśmy się do Polskich Linii Kolejowych z pytaniem o możliwość zamontowania tam windy. Ta wydaje się być niezbędną, by osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, matki z dziećmi czy turyści z bagażami mogli bez większej trudności dostać się na wszystkie perony dworca.

Okazuje się, że plany na modernizację stacji Wejherowo są, a w ramach prac mają powstać między innymi trzy windy.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. planują modernizację stacji Wejherowo w ramach realizacji inwestycji pn. „Prace na linii kolejowej nr 202 na odcinku Gdynia Chylonia – Słupsk”. Przebudowane zostaną m. in. perony oraz przejście podziemne. Planowana budowa 3 wind, prowadzących z przejścia na perony, zwiększy dostępność stacji dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się – informuje Przemysław Zieliński, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Fot. TTM

Między Wejherowem a Słupskiem ma powstać drugi tor. Prace obejmą przebudowę sieci trakcyjnej, torów i obiektów inżynieryjnych. Po zakończeniu inwestycji pociągi pasażerskie będą mogły pojechać z większą prędkością, do 200 km/h, a pociągi torowe do 120 km/h, co skróci czas podróży między Gdynią a Słupskiem o około 15 minut.

Aktualnie inwestycja znajduje się na etapie projektowania oraz uzyskiwania niezbędnych decyzji i pozwoleń - dodaje Zieliński.

Na remont z niecierpliwością oczekiwać będą mieszkańcy Wejherowa, którzy niemal jednogłośnie przyznają, że winda na stacji to element konieczny.

Powinna tu powstać winda, a dworzec powinien zostać wyremontowany. Od 40 lat nic się nie zmieniło, a świat idzie do przodu – mówi Wiesław, mieszkaniec Wejherowa.

Starsi ludzie, mamy z wózkami i małymi dziećmi, czy osoby na wózkach inwalidzkich nie mają się stąd jak wydostać. Muszą liczyć na siebie lub pomoc innych. Tak nie może być - mówi Joanna, mieszkanka Wejherowa.

Winda jest bardzo pomocna. Z tej, która już jest korzysta bardzo dużo ludzi, więc kolejna na pewno jest dobrym pomysłem - komentuje Jędrek z Wejherowa.

Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM

Rozpoczęcie prac na linii Gdynia Chylonia – Słupsk uzależnione jest, jak podkreśla Zieliński, od pozyskania środków finansowych. Póki co nie wiadomo więc ile mieszkańcy miasta i odwiedzający będą musieli czekać na przebudowę peronów i podziemnego przejścia.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24