01.08.2021 13:10 0 WH/gdansk.pl

Nowi mieszkańcy w gdańskim zoo - wykluły się pisklęta zagrożonego wyginięciem szpaka balijskiego

Źródło: gdańsk.pl

*W ogrodzie zoologicznym w Gdańsku wielka radość! Na świat przyszły dwa pisklęta szpaka balijskiego, który zagrożony jest wyginięciem. To pierwszy przychówek tego gatunku w tym zoo.

Blisko miesiąc temu z budki lęgowej wyskoczyły dwa podloty szpaka balijskiego. Ptaki są już na tyle duże, że trudno odróżnić je od rodziców.

Być może ptaki, gdy dorosną, żyć będą w swoim środowisku naturalnym - na Bali, skąd pochodzi ten gatunek, albo w innym miejscu, gdzie prowadzi się próby jego reintrodukcji - czytamy na portalu gdańsk.pl.

Pracownicy oliwskiego ogrodu zoologicznego nie kryją radości i dumy z powodu nowych mieszkańców.

Jest to pierwszy przychówek szpaka balijskiego w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym. Dwuletnie osobniki, które doczekały się potomstwa pochodzą z niemieckich hodowli. Samica przyjechała do naszego ogrodu w 2020 roku z zoo w Schwerin, natomiast samiec wykluł się w ogrodzie w Neuwied. Oboje rodzice są niezwykle troskliwi, równomiernie zaangażowani w wychowanie młodych, na zmianę karmią i pilnują potomstwa - mówi Klara Stangorra, opiekunka szpaków balijskich.

Szpak balijski to gatunek endemiczny, mieszkającym do niedawna jedynie na wyspie Bali w Indonezji. Ze względu na atrakcyjny wygląd stał się obiektem pożądania ludzi i regularnie padał łupem kłusowników. Z tego powodu zaczął znikać z rodzimej wyspy.

W okresie gdy gatunek został odkryty, czyli około 1900 roku, liczył szacunkowo 300 - 900 osobników. Dziewięćdziesiąt lat później pozostało ich na wolności zaledwie 15! Od tego czasu, mimo ciągłych prób poprawienia liczebności populacji, jej wielkość jest stale rozchwiana i waha się, utrzymując się niezmiennie na krytycznym poziomie - informuje portal gdańsk.pl.

Źródło: gdańsk.pl Źródło: gdańsk.pl Źródło: gdańsk.pl Źródło: gdańsk.pl

Więcej informacji na temat szpaka balijskiego i gdańskiego zoo można znaleźć tutaj.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24