01.08.2021 09:10 6 WH

Na Nordzie zawyją syreny - 77. rocznica powstania warszawskiego

Źródło: gdynia.pl

W niedzielę (1 sierpnia) przypada 77. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. O godzinie 17:00 na terenie całego kraju zawyją syreny alarmowe. W Gdyni w samo południe na skwerze Kościuszki zaplanowano oficjalne uroczystości.

Dźwięków syren należy spodziewać się w powiatach wejherowskim, puckim, a także w Trójmieście.

W Gdyni o godzinie 12:00 odbędą się oficjalne uroczystości. Uczestnicy i naoczni świadkowie tamtych wydarzeń, działacze Światowego Związku Żołnierzy AK, samorządowcy, politycy, przedstawiciele Marynarki Wojennej oraz mieszkańcy zbiorą się przed pomnikiem Armii Krajowej na skwerze Kościuszki.

Obchody uświetni wojskowa asysta honorowa. Uczestnicy wysłuchają okolicznościowych przemówień i złożą wieńce oraz wiązanki kwiatów przed pomnikiem - informuje gdyński magistrat.

Na rondzie rotmistrza Pileckiego w Rumi na maszcie zawisła flaga z symbolem Polski Walczącej. Natomiast przy rondzie Armii Krajowej pojawiły się tablice z historią rumskich powstańców. Więcej na ten temat można znaleźć tutaj.

Przypomnijmy, że 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17:00 rozpoczęło się powstanie warszawskie, które zostało zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji Burza. Około 50 tys. powstańców stanęło przeciwko żołnierzom niemieckim. Walka o wolność trwała 63 dni, do 3 października 1944 roku, głównie w lewobrzeżnej części Warszawy, Puszczy Kampinoskiej oraz Legionowie. Szacuje się, że w powstaniu poległo około 16 tys. powstańców i około 150 tys. ludności cywilnej.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24