05.08.2021 14:00 29 WH/TTM

Nowy znak na drodze leśnej Reda - Wejherowo. Czy to zatrzyma ruch ciężarowy?

Nie wszyscy jeszcze egzekwują nowe przepisy./Fot. TTM

W poniedziałek (2 sierpnia) przy drodze leśnej łączącej Redę z Wejherowem zamontowano nowe znaki, które dopuszczają do ruchu wyłącznie pojazdy do 3,5 ton oraz na innym odcinku zarządzono zakaz ruchu. Nadleśnictwo Wejherowo ma nadzieję, że to powstrzyma kierowców ciężarówek z użytkowania tej trasy.

Niejednokrotnie nasi czytelnicy alarmowali nas o stanie ulic 12 Marca w Redzie i Fenikowskiego w Wejherowie, które z uwagi na duży ruch samochodowy, szczególnie ciężkich wozów, są w kiepskim stanie.

Od poniedziałku (2 sierpnia) sytuacja ma ulec zmianie. Nadleśnictwo Wejherowo postawiło nowe znaki drogowe. Na odcinku 1,2 kilometra obowiązuje droga leśna udostępniona do ruchu publicznego, z której mogą korzystać pojazdy o masie do 3,5 tony. Dla samochodów ciężarowych oznacza to zakaz wjazdu.

Oznaczenie wynika z nowego zarządzenia dyrektora generalnego, które od jakiegoś czasu reguluje takie sprawy. W związku z tym musieliśmy taki znak postawić. Umieściliśmy tam dodatkowe ograniczenie dotyczące tonażu. Drogi leśne, które nadleśniczy udostępnia do ruchu publicznego muszą być odpowiednio oznakowane. Mając na uwadze skargi mieszkańców i patrząc na to, jak się rozwija ruch w tamtym rejonie w okresie letnim, to ograniczenie wprowadziliśmy - mówi Piotr Karbownik z Nadleśnictwa Wejherowo.

Nadleśnictwo już wcześniej chciało takie oznakowanie wprowadzić, ale ze względu na remont mostu na rzece Reda, wstrzymano się od realizacji.

Niejednokrotnie straż leśna wyciągała konsekwencje z poruszania się ciężarówek na drodze. W związku z tym, że to nie było oznakowane w taki precyzyjny sposób jak teraz, to były problemy z egzekwowaniem prawa. Teraz wszystko już jest jasne, kto może z tej drogi korzystać - dodaje Karbownik.

Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM

Natomiast na ul. 12 Marca od skrzyżowania z drogą leśną do skrzyżowania z ul. Rzeczną umieszczono znak zakazu ruchu w obu kierunkach, który nie dotyczy rowerów i osób uprawnionych.

Na tym krótkim odcinku wprowadzono zakaz, ponieważ tam jest zła nawierzchnia, dlatego udostępniliśmy drogę w dobrym stanie, na której są płyty JOMB - wyjaśnia Piotr Karbownik.

Zgodnie z ustawą o lasach, poruszanie się po drogach leśnych jest zabronione, ale nadleśniczy w ramach swoich kompetencji może wyznaczyć drogi, które są udostępnione do ruchu publicznego.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24