17.08.2021 15:30 0 WH/mat.pras.

Msza o pokój – muzyczne wspomnienie księdza Stachowskiego

Źródło: MPP Fundacja Sedlaka

W środę (18 sierpnia) atmosfera zadumy i klasycznej muzyki zapanuje w Jastarni. Projekt „Miss Pro Pace” to koncert ku pamięci księdza Krzysztofa Stachowskiego, gdzie widownia usłyszy m.in. chór mieszany, saksofon czy akordeon.

Tytuł „Missa Pro Pace" (tł. msza o pokój) nawiązuje do pierwszego zdania księgi cysterskich rękopisów z XV wieku, będących własnością skarbca Opactwa Benedyktynek w Żarnowcu. Materiał źródłowy jest inspiracją i podstawą działania artystycznego. Twórcy, artyści i wykonawcy podjęli próbę nawiązania dialogu przeszłości (XV w.) z przyszłością (XXII w.) i znalezienia uniwersalnego języka porozumienia z odbiorcą – wyjaśniają organizatorzy.

W środę (18 sierpnia) o godzinie 19:00 w Kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Jastarni odbędzie się koncert „Miss Pro Pace”. To muzyczne wydarzenie poświęcone pamięci ks. Krzysztofa Stachowskiego. Przypomnijmy, że kapłan odszedł 5 lutego 2021 roku.

W ramach wydarzenia, muzycy zaprezentują utwory w aranżacji Adama Diesnera pod dyrekcją Zofii Guz. Wystąpią - Barbara Lewicka (sopran), Tomasz Fopke (baryton), Jakub Klemensiewicz (saksofon), Patryk Dopke (organy), Paweł Wiśniewski (akordeon), Chór Lutnia z Luzina oraz Rybacka Orkiestra Dęta z Jastarni.

Na wykonanie koncertu „Missa Pro Pace" składają się elementy mszy pozostające ze sobą w dialogu wokalno - instrumentalnym: Introit, Kyrie, Gloria, Graduale, Alleluja, Credo, Offertorium, Sanctus, Agnus Dei, Communio. Eksperyment poszerza działanie o improwizację muzyczną, interakcję z publicznością i zestawia łacinę z językiem kaszubskim – dodają organizatorzy.

Szczegółowe informacje na temat koncertu można znaleźć tutaj.

Źródło: MPP Fundacja Sedlaka


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24