28.08.2021 12:00 5 NW/gdynia.pl

Zdobyła 80 szczytów górskich dla Gdyni

Źródło:dynia.pl

Na ręce Janiny Wielgoszyńskiej wręczono „Diadem Polskich Gór”. Seniorka dzięki determinacji, odwadze i sile zdobyła 80 szczytów spełniła swoje marzenie. Na tym jednak nie koniec – za pięć lat na 100. urodziny Gdyni kobieta planuje zdobyć odznakę „Sudeckiego Włóczykija”, który otrzymuje się po zdobyciu 100 szczytów z listy.

Mieszkanka Gdyni wyznaczyła sobie cel: zdobyć dla miasta, w którym mieszka „Diadem Polskich Gór” i udało się… Jak tego dokonała? Na każdym zdobytym szczycie, a było ich 80, fotografowała się z flagą Gdyni.

Jak czytamy na gdynia.pl, kobieta po górach wędruje sama. Chociaż napotykała problemy na swojej drodze, nie poddała się.

Do końca ubiegłego roku zdobyłam 67 szczytów. Zostało 13. I ta nieszczęsna ostroga piętowa, która mi wyskoczyła w lutym… Wydawało się, że nie zrobię tego „Diademu”, bo ból był straszny. Człowiek nie mógł wstać z łóżka, ani stanąć na nogę. Jednak trochę rehabilitacji, trochę samozaparcia i dokończyłam! – wspomina zdobywczyni odznaki. Janina Wielgoszyńska otrzymała odznakę nr 187 i tym samym dołączyła do wąskiego grona osób, którym udało się pokonać trudności i wytrwać w swoim celu do końca.

Źródło:dynia.pl

W czwartek, 26 sierpnia gdynianka spotkała się z prezydentem Wojciechem Szczurkiem, który wręczył jej pamiątkowy medal „Civitas e Mari”, któremu przyświeca motto: „Tym, którzy odważnie realizują swoje marzenia”.

Tacy ludzie, jak pani Janina, są wyjątkowi. To pierwsza osoba, która mieszka w Gdyni i zdobyła z myślą o naszym mieście 80 szczytów, czyli „Diadem”. Przygotowana piękna flaga i jej przygody są związane z naszym miastem. Więc jak tu można nie być dumnym, jeżeli ktoś z miłości czyni coś takiego i pokonuje wszystkie swoje słabości, dolegliwości – mówi radna Elżbieta Raczyńska.

Na tym nie koniec. Plany seniorki sięgają dużo dalej. We wrześniu planuje wybrać się w Bieszczady, a w przyszłym roku wyruszy na Główny Szlak Beskidzki i Szlak Sudecki. A za 5 lat, na 100. urodziny Gdyni, pragnie zdobyć odznakę „Sudeckiego Włóczykija”, który otrzymuje się po zdobyciu 100 szczytów z listy.

Źródło:dynia.pl

Odznakę „Diadem Polskich Gór” przyznaje się osobom, które zdobyły najwyższe szczyty pasm i masywów górskich w Polsce w randze mezeregionów i wybranych mikroregionów. Jest ich łącznie 80. Szczyty zdobywa się i potwierdza w specjalnej książeczce.

„Diadem” jest odznaką makroregionalną wrocławskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Nadzór nad wyróżnieniem sprawuje Komisja Turystyki Górskiej Oddziału Wrocławskiego PTTK. Wykaz wszystkich szczytów znaleźć w regulaminie odznaki „Diadem Polskich Gór”.

Źródło:dynia.pl


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24