10.09.2021 10:06 2 WH/KPP w Wejherowie

Bezpieczne grzybobranie – co robić, aby nie zgubić się w lesie?

Fot. Czytelnik

Sezon grzybowy w pełni! Policjanci apelują o zachowanie ostrożności w lasach, bo wraz z wysypem grzybów, znacznie wzrasta ryzyko zaginięć. Wejherowska komenda radzi, co zrobić, aby nie zgubić się w lasach.

Ten rok obfituje w grzyby różnej maści w kaszubskich lasach i nie tylko. Choć grzybobranie to relaksująca aktywność, może być także niebezpieczna. Mundurowi zwracają uwagę i apelują o przestrzeganie kilku zasad.

Starajmy się nie wybierać do lasu samotnie – szczególnie w teren mało nam znany lub przy słabej widoczności. Nasi bliscy powinni wiedzieć, gdzie się znajdujemy i o której godzinie zamierzamy wrócić.

— Jeśli wybieramy się do lasu w towarzystwie, nie oddalajmy się od tych osób. Pozostańmy z nimi w kontakcie wzrokowym.

Wybierajmy wczesną porę dnia na wędrówkę po lesie. Przełom lata i jesieni to czas, kiedy w nocy temperatura jest niska i może stanowić zagrożenie dla naszego życia lub zdrowia.

Gdy się zagubimy wystarczy kierować się w jednym kierunku, a prędzej czy później dotrzemy na bezdrzewny pas lub drogę, wyznaczającą tzw. linię oddziałową. Gdy idziemy wzdłuż tej linii natrafimy na słupek oddziałowy (kamienny, betonowy) z numerem oddziału, przy którym się znajdujemy oraz z numerami oddziałów sąsiednich. Wtedy podczas wzywania pomocy przez telefon, możemy podać ten numer, który znajduje się na słupku. Po wezwaniu pomocy poczekajmy na miejscu.

— Pamiętajmy także o sprawowaniu właściwego nadzoru nad osobami które są pod naszą opieką, które nie są samodzielne, chore, wymagające pomocy medycznej. W przypadkach takich zaginięć dobrze jest, kiedy osoba jest wyposażona w telefon komórkowy z GPS (naładowany) albo inne urządzenie z nadajnikiem GPS. Jeśli podejrzewamy, że ktoś z naszych bliskich zgubił się w lesie, nie zwlekajmy i natychmiast zaalarmujmy policjantów.

Kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia, elementy charakterystyczne dla danego terenu, aby bez problemu znaleźć drogę powrotną.

— Zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy i latarkę.

— Jeśli zabłądzimy w lesie dzwońmy na numer alarmowy 112 i starajmy się dojść do najbliższej drogi. Wtedy jest większa szansa na odnalezienie.

Warto być przygotowanym na zmianę pogody, dlatego podczas leśnych spacerów niezastąpiona będzie kurtka przeciwdeszczowa i wysokie nieprzemakalne obuwie.

— Gdy wybieramy się na dłużej do lasu, weźmy ze sobą wodę i coś do jedzenia.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24