25.09.2021 12:25 1 NW/e-teatr.pl

Magdalena Abakanowicz patronką gdyńskiego ‘Plastyka’

Fot. Zespół Szkół Plastycznych w Gdyni

Państwowemu Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni Orłowie nadano imię Magdaleny Abakanowicz. To szczególnie ważna chwila dla gdyńskiej szkoły, gdyż to tu w latach powojennych ze sztuką zaznajamiała się wybitna artystka.

Nadanie gdyńskiej szkole plastycznej imienia Magdaleny Abakanowicz to wyraz uznania dla dokonań artystki, ale i podkreślenie jej związku z placówką, gdzie jako młoda osoba, zafascynowana sztuką, poznawała ją głębiej.

Podczas piątkowej (24 września) uroczystości otwarto wystawę kilkunastu prac Abakanowicz. Na ekspozycji, którą oglądać można do końca października znalazły się m.in. praca „Sroka” z cyklu „Gry Wojenne”, grupa 33 figur stojących, aluminiowa figura Katarsis i Figury Tańczące. Udało się to dzięki współpracy z fundacją Magdaleny Abakanowicz-Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego, Galerii Starmach i Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Magdalena Abakanowicz (1930-2017) to jedna z najbardziej znanych i utalentowanych polskich artystek o międzynarodowej sławie. Jej dzieła znajdują się w najważniejszych kolekcjach muzealnych na całym świecie.

Naukę w Liceum Plastycznym w Gdyni rozpoczęła w powojennej Polsce, w 1947 roku. Nadanie szkole jej imienia ma być wyrazem uznania dla jej dokonać i stać się wzorem do naśladowania dla kolejnych pokoleń, które będą przecierać artystyczne szlaki w tejże placówce.

Fot. Zespół Szkół Plastycznych w Gdyni Fot. Zespół Szkół Plastycznych w Gdyni Fot. Zespół Szkół Plastycznych w Gdyni Fot. Zespół Szkół Plastycznych w Gdyni Fot. Zespół Szkół Plastycznych w Gdyni Fot. Zespół Szkół Plastycznych w Gdyni Fot. Zespół Szkół Plastycznych w Gdyni

Aleksandra Szwarc, kuratorka wystawy i nauczycielka historii sztuki w gdyńskim liceum, podkreślała, że „nieugięta postawa artystki, wytrwałość, nieustępliwość, twórcza pasja może służyć za wzór dla młodzieży, która w naszej szkole śladem Magdaleny Abakanowicz wkracza na drogę szeroko pojętej sztuki".

Natomiast dyrektor szkoły Marek Lis przyznał, że Abakanowicz w przedmiocie jakim była rzeźba nie należała do prymusów, a wpis z protokołu szkolnego z 1949 roku mówi, że była mało kreatywna i nie czuła rzeźby.

W ramach piątkowych uroczystości, na fasadzie budynku Państwowego Liceum Plastycznego odsłonięto tablicę autorstwa Adama Arabskiego, która przypominać ma wszystkim, że artystka była absolwentką tego liceum.

Fot. Zespół Szkół Plastycznych w Gdyni


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24