10.10.2021 09:00 0 WH/ZUS

Zmiany w Platformie Usług Elektronicznych ZUS

Zdjęcie ilustracyjne, źródło: pixabay.com

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o zmianach w Platformie Usług Elektronicznych - zmienił się sposób rejestracji i logowania oraz zasady subskrypcji. Jak zapewniają urzędnicy, ma być to ułatwienie dla użytkowników.

Z PUE na tę chwilę korzysta ponad 8,8 mln użytkowników. Do popularności elektronicznych usług przyczyniła się pandemia, podczas której nie zawsze osiągalny był osobisty kontakt z urzędem. Dzięki platformie większość spraw można załatwić online. Jeżeli nie jest to możliwe, to można umówić konkretną datę i godzinę, aby odwiedzić placówkę ZUS.

Aby ułatwić korzystanie z PUE, ZUS zmienił sposób rejestracji i logowania do portalu. Dotychczas, aby korzystać z profilu należało podać obowiązkowo adres e-mail. Teraz można podać adres e-mail lub numer telefonu. Dane te muszą być unikalne – przypisane wyłącznie do jednego profilu. Od tej pory przy rejestrowaniu profilu trzeba wskazać, czy przypisać do niego adres e-mail, czy numer telefonu. Jeśli profil już istnieje, informacje te trzeba podać przy logowaniu - informuje Krzysztof Cieszyński, rzecznik pomorskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zmieniły się także zasady subskrypcji, czyli powiadomień o zdarzeniach na portalu. Obecnie można ustawić różne adresy e-mail oraz numery telefonów dla każdego kontekstu, z którego dany użytkownik korzysta na portalu PUE. Jeśli np. użytkownik obsługuje kilku płatników, dla każdego może wskazać oddzielne adresy e-mail oraz numery telefonów do wysyłki powiadomień.

Każdy, kto nie ma jeszcze swojego profilu na PUE może go założyć w każdej chwili. Wystarczy wejść na stronę zus.pl, wybrać sposób rejestracji i wypełnić formularz. Następnie ustalić hasło do konta, a na podany adres e-mail dostaniemy login. Ze względów bezpieczeństwa trzeba również potwierdzić swoją tożsamość, można to zrobić m.in. za pomocą profilu zaufanego ePUAP, podpisu elektronicznego (certyfikatu kwalifikowanego) bądź osobiście, w każdej placówce ZUS. Konto na PUE można zarejestrować także np. poprzez serwis bankowości elektronicznej. Na stronie zus.pl znajduje się lista banków, które oferują taką możliwość - instruuje Cieszyński.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24