21.10.2021 11:45 10 NW

Pandemia nabiera tempa. Wkrótce ruszą szczepienia trzecią dawką dla wszystkich dorosłych

Źródło:pixabay.com

Za kilka tygodni rozpocząć mają się szczepienia trzecią dawką przeciw Covid-19 dla wszystkich dorosłych. Jest jednak małe „ale” – dodatkowy zastrzyk otrzymają osoby, które drugą dawkę przyjęły co najmniej pół roku temu. Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki, ustalenia te zapadły po spotkaniu z ministrem zdrowia i Radą Medyczną.

„Przez ostatnie dwa dni mamy do czynienia ze swoistą eksplozją pandemii” – powiedział podczas ostatniej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski. To, że sytuacja robi się coraz bardziej poważna pokazują dane dotyczące dobowego wzrostu nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

W czwartek (21 października) liczba nowych i potwierdzonych przypadków wyniosła 5592. Najwięcej zakażeń jest w województwie lubelskim (1221) i mazowieckim (1048). Jeśli chodzi o województwo pomorskie to tu nowych zakażeń potwierdzono 279.

W województwie pomorskim szpitalem dedykowanym do przyjmowania chorych na covid-19 jest Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku, w którym obecnie przebywa 110 pacjentów, w tym 5 pod respiratorami.

Należy zwrócić uwagę, że w gdańskim szpitalu znajduje się siedmioro dzieci zarażonych wirusem Sars-CoV-2. Najmłodsze z nich ma zaledwie miesiąc, a najstarsze piętnaście lat. Średnia wieku dorosłych wynosi 70 lat. Najstarszy pacjent ma 94 lata. Warto podkreślić, że 70 proc. pacjentów nie zaszczepiło się przeciwko Covid-19 - mówi Jerzy Karpiński, lekarz wojewódzki i dyrektor Departamentu Zdrowia Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku.

Lekarze przewidują, że maksymalny szczyt zachorowań w regionie nastąpi na przełomie listopada i grudnia.

W środę, 20 października odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z ministrem Adamem Niedzielskim i Radą Medyczną, podczas której dyskutowano na temat bieżącej sytuacji w kraju. Głównym tematem była trzecia dawka szczepionki przeciw Covid-19.

Za nami kolejne spotkanie z ekspertami Rady Medycznej(...) Wspólnie z szefem Ministerstwo Zdrowia Adamem Niedzielskim postanowiliśmy, że szczepienia będą mogły się rozpocząć w ciągu kilku tygodni. Kolejne dawki będą mogły przyjąć osoby powyżej 18 roku życia, u których od zakończenia podstawowego schematu szczepień upłynęło co najmniej 6 miesięcy - napisał premier Morawiecki na swoim Facebooku.

Podczas spotkania z Radą Medyczną dyskutowano także nad nowymi pomysłami zabezpieczania oddziałów szpitalnych przed transmisją.

Od 24 września trzecią dawkę przyjąć mogą także osoby powyżej 50. roku życia, o ile w pełni zaszczepili się co najmniej sześć miesięcy temu.

Informacje m.in. o tym, jak zapisać się na szczepienie znajdują się na stronie www.gov.pl/szczepimysie.

Minister zdrowia Adam Niedzielski informuje o wzroście zakażeń o 85% i ponad 100%:

Według analityka Piotra Tarnowskiego, na chwilę obecną 24 powiaty spełniają założenia strefy czerwonej, a 25 powiatów strefy żółtej. Oznacza to, że w tych miejscach liczba zachorowań na 10 tys. mieszkańców jest wyjątkowo wysoka.

Podział powiatów na strefy według sierpniowych założeń Ministerstwa Zdrowia

Póki co jednak nie zapadły żadne decyzje, które wiązałyby się z wprowadzeniem obostrzeń w poszczególnych powiatach. Choć szef MZ Adam Niedzielski pod koniec sierpnia zapowiadał, że w przypadku znacznego pogorszenia sytuacji kraj podzielony zostanie na strefy na poziomie powiatów.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24