23.10.2021 14:45 3 EWA/TTM

Do Wejherowa zjechali młodzi Kaszubi

fot. TTM

W murach wejherowskiego muzeum odbył się II Kongres Młodych Kaszubów. Na wydarzeniu zaprezentowano nowe literackie pozycje przetłumaczone na język kaszubski, rozstrzygnięto konkurs, obejrzano film o kaszubskim biskupie.

II Kongres Młodych Kaszubów rozpoczął się Mszą Świętą, a kolejne uroczystości odbyły się w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko - Pomorskiej w Wejherowie. Wydarzenie odbyło się w sobotę (23 października).

Celem kongresu było kształtowanie kaszubskiej tożsamości wśród młodych osób, których na spotkaniu pojawiło się bardzo wiele.

Ważnym aspektem tegorocznej edycji była premiera kaszubskiego tłumaczenia Księgi Modlitw Powszechnych. Pierwsza kaszubska msza odbyła się 40 lat temu i właśnie to wydarzenie zapoczątkowało serię kolejnych tłumaczeń, aż przyszła pora na księgę modlitw. Według organizatorów to właśnie młodzież która dopiero uczy się języka potrzebuje jak najwięcej literackich pozycji do tego by tę umiejętność szlifować.

Podczas kongresu szczególnie zwrócono uwagę na patrona spotkania biskupa Konstantyna Dominika.

Oczekujemy na proces beatyfikacyjny biskupa Dominika, pochodzi on z tych ziem kaszubskich. Mam nadzieję, że jako środowisko kaszubskie będziemy mieć tego swojego patrona w niebie - podkreślał Eugeniusz Pryczkowski, wiceprezes ZKP oraz autor opracowania Księgi Modlitw Powszewchych.

fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM

Na kongresie pojawił się postulator procesu beatyfikacji. Podczas wydarzenia uczestnicy obejrzeli film o biskupie i został rozstrzygnięty konkurs na pieśń o kapłanie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24