03.11.2021 07:57 0 materiał partnera Materiał partnera

Najciekawsze inwestycje mieszkaniowe nad polskim morzem

materiał partnera

Deweloperzy już od lat aktywnie oswajają polskie wybrzeże Bałtyku i nie bez powodu, gdyż jest to jeden z najatrakcyjniejszych celów inwestycyjnych i głównych obszarów turystyki krajowej.

Popyt na inwestycje mieszkaniowe w rekreacyjnych miejscowościach nie maleje – w roku 2020 i 2021 zaobserwowano szczególny wzrost popularności wczasów nad polskim morzem spowodowany ograniczeniami ruchu turystycznego w Europie oraz obawami wczasowiczów przed dalekimi podróżami.

Przyjrzyjmy się ofercie deweloperskiej polskich regionów nadmorskich nieco bliżej:

  • jakie miejscowości cieszą się największą popularnością;

  • jakie nowe inwestycje powstają na polskim wybrzeżu;

  • ile w 2021 roku kosztuje mieszkanie nad morzem.

Geografia rynku

Łączna długość linii brzegu morskiego w Polsce wynosi ponad 1300 km, co oznacza szerokie i różnorodne możliwości rekreacyjne a zarazem dużą ilość potencjalnych terenów inwestycyjnych.

Geograficzny i krajobrazowy podział tej długiej linii brzegowej wygląda następująco:

  • Pobrzeże Gdańskie

  • Pobrzeże Koszalińskie

  • Pobrzeże Szczecińskie

W obrębie każdego z tych obszarów mieści się dużo miejscowości – większych i bardziej kameralnych – o charakterze rekreacyjnym. 

Jakie z nich oferują najwięcej nowych inwestycji mieszkaniowych?

  • Pobrzeże Gdańskie – cała Aglomeracja Trójmiasta (Gdańsk, Sopot, Gdynia), Puck;

  • Pobrzeże Koszalińskie – Kołobrzeg, Darłowo, Ustka, Łeba, Władysławowo oraz cały półwysep Helski;

  • Pobrzeże Szczecińskie – Świnoujście, Międzyzdroje, Dziwnów, Rewal oraz szereg innych małych miejscowości.

Nowe apartamenty nad polskim morzem

Cechą charakterystyczną tego sektora rynku jest orientacja na potrzeby turystyczno-rekreacyjne – w tej części Polski znajdziemy rekordową liczbę nowych inwestycji deweloperskich przeznaczonych na wynajem krótkoterminowy lub sprzedawanych jako lokale inwestycyjne.

Jedno jest pewne – lokalizacja w małych wioskach wczasowych lub w bezpośrednim sąsiedztwie wybrzeża z reguły sygnalizują o rekreacyjnym charakterze takiej inwestycji.

Nie tylko dla turystów

Nieco większa odległość od wybrzeża zmienia charakter inwestycji – przykładowo, w Rumi czy Redzie spotkamy więcej tradycyjnych inwestycji mieszkaniowych, takich jak Kameralne Tarasy, osiedle wielomieszkaniowe wykonane w koncepcji jednorodzinnej i położone w zielonej części Redy. Jest to inwestycja w pełni przeznaczona do zaspokojenia potrzeb lokalnych mieszkańców.

Na polskim wybrzeżu powstają też ciekawe hybrydowe rozwiązania – takie jak ulokowane na granicy Gdańska i Sopotu Tarasy Bałtyku. Nie jest to w stu procentach inwestycja wczasowa, gdyż przeznaczona do zamieszkania długoterminowego, ale posiada wszystkie walory rekreacyjne, włącznie z wewnętrzną infrastrukturą rozrywkowo-sportową.

Ile kosztuje lokal nad morzem

Obecnie ceny mieszkań w nadmorskich regionach sięgają nawet 17 000 zł za m2, co dorównuje poziomowi stolicy. Jednak przedział stawek jest dość duży – większość ofert znajduje w granicach cenowych od 3600 do 12 000 zł za m2.


Czytaj również: