19.11.2021 13:00 59 AB/TTM

Witacz przywita wjeżdżających do Wejherowa

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Ostatni, piętnasty element Szlaku Nut Kaszubskich został zakończony. Tym razem nie jest on ukryty w głębi miasta, ale wita wjeżdżających i wskazuje kierunek, w którym trzeba zmierzać by znaleźć pierwsze elementy szlaku.

Witacz przedstawia dwie rzeźby - mężczyznę i kobietę w kaszubskich strojach. Jest to ostatni element układanki, która ma zainteresować turystów i szerzyć kulturę kaszubską.

W 2009 roku rozpoczęliśmy promocję charakterystycznego elementu dla Kaszub jakim są nuty kaszubskie, inaczej zwane alfabetem kaszubskim. Na terenie miasta zlokalizowano 14 elementów literek alfabetu kaszubskiego. Skończyliśmy ostatni element, czyli tzw. witacz, który ma nie tylko zachęcać turystów, ale także wita pielgrzymki - mówi dla Twojej Telewizji Morskiej Stanisław Brzozowski, kierownik Wydziału Inwestycji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska

Inne elementy Szlaku Nut Kaszubskich zlokalizowane są w najciekawszych miejscach miasta, takich jak rynek czy park miejski. Każde miejsce jest specjalnie przygotowane dla turystów, którzy mogą iść szlakiem za pomocą informacji turystycznej. Dla mieszkańców Wejherowa z kolei taki alfabet to forma podtrzymywania wartości kaszubskich.

W każdym ważnym miejscu dla Wejherowa znajduje się część nut. Zaczyna się to sprzed ratusza, idzie się do Parku, tam stoi ławeczka, na której siedzi kaszub z pieskiem grający na akordeonie i włączają się kaszubskie nuty. Moim zdaniem jeżeli przyjeżdżają tutaj turyści, którzy interesują się Kaszubami lub chcą poznać ich piękno, to powinni się tym zainteresować - mówi Stanisława, mieszkanka Wejherowa.

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Realizacja montażu ostatniego elementu trwała 9 tygodni. Autorami projektu są miejscowi artyści, którzy wykonali wszystkie elementy szlaku. Witacz gości przejezdnych przy drodze krajowej nr 6.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24