20.11.2021 10:00 13 AB

Wichura na Nordzie - powalone drzewa i poszukiwania kitesurfera

Facebook.com/OSP Jastrzębia Góra

W piątek (19 listopada) doszło do wielu interwencji straży pożarnej w związku z silnymi porywami wiatru. Najczęściej służby były wzywane do powalonych drzew na drodze.

Przypomnijmy że dla powiatów wejherowskiego i puckiego oraz Trójmiasta wydano ostrzeżenie drugiego stopnia. Synoptycy zapowiadali silne wiatry, które w porywach miały wiać z prędkością do 90 km/h. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Szczytowa fala wiatru przypadła na godziny późno-popołudniowe, wieczorne oraz pierwszą część nocy z piątku na sobotę. Najsilniej powiało na Wybrzeżu Słowińskim, Mierzei Helskiej oraz w rejonie Trójmiasta. Najwyższą wartość porywu zmierzyła stacja IMGW Rozewie; o godzinie 19:20 dmuchnęło aż 120 km/h! W okolicach Gdańska, Gdyni, Helu czy Łeby wiatr przekraczał w porywach 90 km/h - informuje Pomorski Alarm Pogodowy na Facebooku.

Strażacy z powiatu wejherowskiego tylko do godziny 22:00 otrzymali około 50 zgłoszeń. Najczęściej dotyczyły leżących drzew na ulicach. W Nowym Dworze Wejherowskim około godziny 18:25 doszło do kolizji. Samochód osobowy uderzył w leżące drzewo na drodze, jedna osoba została przewieziona do szpitala. Strażacy otrzymali także zgłoszenie o zerwanej płycie zadaszenia w przejściu podziemnym w PKP, płyta została zabezpieczona.

Dotychczas w powiecie puckim straż pożarna zrealizowała 51 spraw. Przede wszystkim były to połamane drzewa i gałęzie. Ze względu na usuwanie gałęzi z dróg, zablokowana jest droga pomiędzy Widlinem a Połchowem. Od godziny 16:00 do 18:00 między Karwią a Jastrzębią Górą, Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa prowadziła poszukiwania rzekomo zaginionego kitesurfera. W poszukiwaniach wykorzystano statek ratowniczy i śmigłowiec marynarki wojennej, zaangażowana była także brzegowa stacja ratownicza z Władysławowa. Osoby nie udało się odnaleźć.

Facebook.com/OSP Jastrzębia Góra Facebook.com/OSP Kostkowo Facebook.com/OSP Kostkowo Facebook.com/OSP Kostkowo Facebook.com/OSP Kostkowo Facebook.com/OSP Kostkowo

Strażacy zaznaczają, że zgłoszenia cały czas wpływają. Silny wiatr ma występować do soboty (20 listopada) do godzin porannych.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24