22.11.2021 13:00 0 WH/TTM

Gdańska Jesień Pianistyczna pełna muzycznych barw

Fot. Marek Trybański/TTM

Trwa 16. Gdańska Jesień Pianistyczna w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Na scenie występują wybitni muzycy, m.in. laureaci Konkursu Chopinowskiego. „Cieszymy się, że cały świat przyjechał do nas” - mówi dyrektor Roman Perucki.

W piątek (19 listopada) odbył się się koncert symfoniczny z udziałem Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej i pianisty Vadyma Kholodenko w ramach festiwalu Gdańska Jesień Pianistyczna.

Bardzo się cieszę, że mogę tu wrócić. To bardzo ważne, aby między dyrygentem a orkiestrą był pewien rodzaj chemii i porozumienia, bo wtedy jest to prawdziwe i szczere. Ta orkiestra jest przygotowana od pierwszej próby. Współdziałają rewelacyjnie z pianistą, solistą i dyrygentem. Rozumiemy się bez słów – mówi dyrygent Bassem Akiki.

Słuchacze mieli okazję usłyszeć dzieło Ludwiga van Beethovena – Uwerturę Egmont op. 84. Kholodenko wykonał II Koncert fortepianowy Brahmsa. Niezwykle trudny technicznie, wymaga też kondycji i umiejętności w operowaniu dźwiękiem.

Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM

Więcej zdjęć z wydarzenia znajdziesz w naszej fotogalerii.

To już tradycja, że listopad jest miesiącem fortepianowych i symfonicznych koncertów w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Dotychczas na scenie wystąpili laureaci Konkursu Chopinowskiego - Martín García García i Kyohei Sorita.

Kholodenko z Ukrainy to największy pianista świata, który gra na najważniejszych scenach muzycznych świata. Cieszymy się , że cały świat przyjechał do nas. To jest nasza marka, marka pomorskiej kultury – zwraca uwagę Roman Perucki, dyrektor filharmonii.

Festiwal zakończy się 26 listopada. Najbliższy koncert zaplanowano na poniedziałek (22 listopada) o godzinie 19:00. Wystąpią Leszek Możdżer i Orkiestra Musicae Antiquae Collegium Varsoviense. Więcej informacji tutaj.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24