24.11.2021 16:00 22 PM

Chcemy żeby nas usłyszano i zauważono – będzie protest rybaków

Archiwum/Fot. Mieszko Weltrowski/TTM

Rybacy szykują ogólnopolski protest ostrzegawczy, jak sami mówią przez ograniczenia i zakazy nie mają możliwości prowadzenia ekonomicznych połowów. Blokada portu odbędzie się między innymi na Półwyspie w Kuźnicy.

Protest jest skierowany do urzędników departamentu rybołówstwa, który działa na szkodę rybaków. Nie ułatwia prowadzenia tej działalności, ale i do rządu. Strona administracyjna powinna słuchać rybaków i ich potrzeb. W ogóle nie ma konsultacji z rybakiem. Spotykają się urzędnicy, producenci i inne grupy uprzywilejowane, ale pomija się w tych konsultacjach rybaka – mówi Artur Jończyk, przewodniczący Stowarzyszenia Polskich Rybaków Przybrzeżnych.

Rybacy domagają się odszkodowań za straty, jakie ponieśli w związku z zakazami połowów dorsza.

Brakuje pomocy dla rybaków. Mamy bardzo trudną sytuację, od lipca 2019 roku mamy zakaz połowu dorsza. Większość rybaków na wybrzeżu była ukierunkowana na połów właśnie dorsza. Nie dostaliśmy żadnego wsparcia z tego tytułu – dodaje Artur Jończyk.

Protest odbędzie się w niedzielę (28 listopada) o godzinie 13:00.

Od Świnoujścia po Hel, między innymi w Kuźnicy wychodzimy na redę i będziemy uniemożliwiać wpłynięcie innym jednostką do portu – mówią organizatorzy.

Rybacy będą protestować również w Darłowie, Ustce czy Kołobrzegu, nie wykluczają w kolejnym etapie zaostrzenia protestów w postaci blokad dróg.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24