26.11.2021 08:00 5 WH/gdynia.pl

Będzie remont stacji Gdynia Grabówek – obecny dworzec ma ponad 70 lat

Fot. gdynia.pl

Szykuje się remont stacji SKM Gdynia Grabówek. Mają powstać nowy peron, zadaszenie na całej jego długości, nowe wejścia z pochylniami ułatwiającymi dostęp na stację, nowa sieć trakcyjna czy mała architektura. Do 14 grudnia przyjmowane są oferty od potencjalnych wykonawców.

Dworzec SKM Gdynia Grabówek zbudowano w latach 50 XX. wieku. Po ponad 70 latach przyszła pora na generalną modernizację.

PKP SKM Trójmiasto w planach ma rozbiórkę starego budynku technicznego, wiaty i poczekalni. W zamian powstanie wiata długości 243,5 metra, która przykryje cały nowy peron oraz pochylnię z przejścia podziemnego – zamiast wind. Osoby z niepełnosprawnością i o ograniczonej mobilności będą miały ułatwiony dostęp do peronów.

Nowy peron zostanie wydłużony w kierunku Gdyni Głównej i skrócony od strony Gdyni Chyloni. Dalej będzie to peron wyspowy o długości 200 metrów i zmiennej szerokości około 10 metrów. Dodatkowo obiekt będzie podwyższony z 0,76 m do 0,96 m. Na peronie pojawią się także dwa przeszklone wiatrołapy oraz mała architektura – ławki i śmietniki – informuje portal gdynia.pl.

Stary peron również zostanie rozebrany. Zaplanowano także rozbiórkę wyjść od strony ulicy Zakręt do Oksywia (od strony pętli trolejbusowej) oraz na peron wyspowy. W miejscach tych powstaną pochylnie i nowe wejścia na peron z przejścia podziemnego oraz od strony pętli wraz ze schodami i zadaszeniem. Wyremontowany tunel wyłożony będzie płytami granitowymi i gresowymi.

W rejonie peronu Gdynia Grabówek zaprojektowano także przebudowę elementów nawierzchni. Wymienione zostaną tory z wykorzystaniem istniejących podkładów strunobetonowych. Przebudowę przejdzie także sieć trakcyjna. Zostaną wymienione słupy wraz z fundamentami. W ramach srk zaplanowano wykonanie wstawek kablowych na długości peronu – czytamy w opisie remontu.

Fot. gdynia.pl Fot. gdynia.pl Fot. gdynia.pl Fot. gdynia.pl

Oferty do przetargu na prace budowlane przyjmowane są do 14 grudnia 2021 roku. Wykonawca wybrany w przetargu będzie miał 11 miesięcy na przeprowadzenie robót. O wyborze ma zdecydować najniższa cena (94 proc.) oraz okres gwarancji (6 proc.).


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24