30.11.2021 09:00 0 PM/gdynia.pl

Z basenu portowego w Gdyni wydobyli pocisk artyleryjski

fot. GNM 13.dTR

Nurkowie-minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców wydobyli z basenu portowego w Gdyni pocisk artyleryjski z okresu II wojny światowej. Przekazano go patrolowi saperskiemu, który przetransportuje go na poligon. Tam pocisk zostanie zdetonowany.

Kilka dni temu podczas przeglądu związanego z remontem nabrzeża Pilotowego przy Kapitanacie Portu Gdynia natrafiono na pocisk artyleryjski z okresu II wojny światowej. Znajdował się on w basenie portowym niedaleko nabrzeża Francuskiego i Muzeum Emigracji. W piątek (26 listopada) patrol saperski przeprowadził rekonesans znaleziska.

W poniedziałek (29 listopada) przeprowadzono akcję usunięcia pocisku. Rano działania rozpoczęli nurkowie-minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców, którzy wydobyli niewybuch z basenu portowego. Znaleziony pocisk ma 150 mm. Nurkowie przekazali go patrolowi saperskiemu z Rozewia, który przetransportuje niewybuch na poligon. Tam pocisk zostanie zdetonowany - czytamy na stronie gdyńskiego urzędu miasta.

Ze względów bezpieczeństwa na czas akcji wyłączono z ruchu i wszelkich działań strefę, która objęła nabrzeże Pilotowe i Francuskie oraz ul. Polską – do ronda Karlskrony. Ewakuowano także budynki Muzeum Emigracji i Kapitanatu Portu Gdynia. Teren zabezpieczyła policja, a nad wszystkim czuwał także Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności.

To nie pierwszy przypadek, kiedy na terenie Gdyni odkryto tego typu znalezisko z czasów II wojny światowej. Niektóre niewybuchy wciąż spoczywają w wodach zatoki i są regularnie neutralizowane przez żołnierzy Marynarki Wojennej.

fot. GNM 13.dTR.jpg

Bardzo ważne jest, aby w przypadku odnalezienia niewybuchu natychmiast powiadomić o tym odpowiednie służby – policję lub straż miejską. W żadnych wypadku nie wolno dotykać ani zabierać takiego znaleziska ze sobą - czytamy w apelu na gdynia.pl.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24