30.11.2021 10:00 30 PM

'Black week w Bolszewie' - mobilne płuca nie są już białe

Fot. Wejherowski Alarm Smogowy

„Jakość powietrza jest bardzo zła. W tym momencie wartość PM 10 wynosi prawie 700 proc normy, a PM 2,5 przekracza 1300 proc.” - to weekendowe wskazania mobilnych płuc w Bolszewie.

Mobilne płuca stoją przy remizie OSP w Bolszewie od 22 listopada. Po tygodniu zmieniły kolor z białego na ciemno-szary. Jak wskazuje Wejherowski Alarm Smogowy to efekt zanieczyszczonego powietrza, którym oddychamy.

Niestety jeśli chodzi o Bolszewo to zimą jest dramat, okien nie można otworzyć, bo smród z kominów wpada do mieszkania – czytamy w komentarzu mieszkanki miejscowości na stronie Wejherowskiego Alarmu Smogowego.

Czujniki umieszczone na płucach są bezlitosne, PM 10 wynosi prawie 700 proc. normy, a PM 2,5 przekracza 1300 proc. Jak wskazują mieszkańcy, w Bolszewie są miejsca, w których jakość powietrza jest gorsza niż przy remizie.

Na początku był taki plan, żeby płuca postawić w okolicy pętli autobusowej pod lasem, ale okazało się, że nie ma tam stałego zasilania i instalacja mogłaby pracować tylko razem z oświetleniem. Zabraliśmy z tego miejsca instalację i postawiliśmy pod delikatesami. Niestety właściciel nie zgodził się, żeby tam stały chociaż zapewniliśmy, że rozliczymy się za energię elektryczną. Nie było czasu, by zorganizować inne miejsce z dostępem do prądu tak, by nie zakłócić pomiarów. Wiemy dokładnie, że to miejsce o najlepszym powietrzu w Bolszewie, ale nie mieliśmy już wyjścia. Dziękujemy Ochotniczej Straży Pożarnej z Bolszewa za szybką reakcję i udostępnienie miejsca – informuje Wejherowski Alarm Smogowy.

Przypomnijmy, że 5 listopada w trasę wyruszyły mobilne sztuczne płuca. Instalacja przygotowana przez Wejherowski Alarm Smogowy i uczniów „Samochodówki” ma pokazać jakość powietrza w powiecie wejherowskim. Pierwszym przystankiem był wejherowski rynek - więcej informacji w Tak wyglądają mobilne płuca po 10 dniach w Wejherowie - 'Smog zabija powoli'.

Instalacja będzie stała w Bolszewie do 3 grudnia, następnie pojedzie do Rumi, Gościcina i Redy. Rajd potrwa najprawdopodobniej do końca marca, a organizatorzy nie wykluczają kolejnych przystanków.

Mobilne płuca można śledzić: na stronie wejherowskialarmsmogowy.pl, w aplikacji lookO2 lub w aplikacji KanarekApp.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24